Partner serwisu
05 lipca 2021

EDPR wchodzi do Wietnamu z inwestycją PV o mocy 28 MWac

Kategoria: Z życia branży

EDP Renewables (Euronext: EDPR), czwarty pod względem wielkości producent energii ze źródeł odnawialnych na świecie, zawarł z Trina Solar, globalnym liderem branży fotowoltaicznej i inteligentnych systemów energii, umowę na zakup farmy słonecznej o mocy 28 MWac (35 MWdc) za łączną kwotę 36 mln USD.

EDPR wchodzi do Wietnamu z inwestycją PV o mocy 28 MWac

Elektrownia PV Trung Son znajduje się w prowincji Khanh Hoa w Wietnamie i została oddana do eksploatacji w grudniu 2020 r. Obiekt jest objęty umową PPA zawartą z Vietnam Electricity (EVN) w ramach 20-letniej taryfy gwarantowanej (FiT).

Wietnam należy do najszybciej rozwijających się gospodarek w Azji Południowo-Wschodniej, a jego zapotrzebowanie na energię przyrasta o ok. 10% rocznie. Ok. 50% wytwarzanej energii pochodzi ze źródeł geotermicznych, zaś zależność kraju od importu energii znacznie wzrosła; obecnie energia pozyskiwana z rynków zewnętrznych pokrywa ok. 30% całkowitego zapotrzebowania Wietnamu.

Władze Wietnamu postawiły sobie za cel zwiększenie udziału energii odnawialnej (OZE) w krajowym miksie energetycznym oraz wykorzystanie solidnych podstawy do rozwoju energetyki wiatrowej i słonecznej do realizacji ambitnych celów w zakresie OZE zawartych w VIII Planie Rozwoju Energetyki („PDP 8”), który zakłada osiągniecie 30% mocy zainstalowanej w instalacjach OZE do 2025 r. oraz 37 GW mocy zainstalowanej w elektrowniach wiatrowych i słonecznych do 2030 r., co oznacza przyrost mocy w obu rodzajach obiektów wytwórczych o 28 GW do 2030 r. Dodatkowo rozwój OZE wspiera dwudziestoletni system taryf gwarantowanych osadzony w stabilnych ramach prawnych. Prognozuje się, że w najbliższych latach wzrost będzie bazował na aukcjach i rosnącym prywatnym rynku umów PPA.

Wejście na rynek wietnamski wpisuje się w realizację biznesplanu EDPR na lata 2021-25 i stanowi pierwszy krok na drodze do budowania obecności EDPR w Azji. EDPR planuje zainwestować na tym kontynencie część z ok. 5% środków przeznaczonych na inne rynki w ramach planu realizacji 20 GW mocy do 2025 r., zapewniając sobie tym samym dywersyfikację i nowe możliwości wzrostu, a także dodatkowo wzmacniając pozycję EDPR jako światowego lidera w sektorze energetyki odnawialnej.

Transakcja zakupu została już podpisana i zakończona.

Miguel Stilwell d'Andrade, CEO EDP Renewables, komentuje: „Umowa, którą zawarliśmy w celu wejścia na rynek wietnamski, stanowi ważny krok w kierunku konsolidacji naszej obecności w regionie Azji i Pacyfiku i dodatkowo wzmacnia naszą pozycję jako światowego lidera. Wietnam to kraj o ogromnym potencjale i jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek w Azji Południowo-Wschodniej. Dysponuje solidnymi podstawami do rozwoju energetyki odnawialnej i chce stopniowo zmniejszać swoją zależność od importu energii. Zawarcie tej umowy zbliża Grupę EDP do realizacji przyjętego zobowiązania do stania się spółką bezemisyjną do 2025 r.”

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf.com
Tagi: EDPR, OZE, PV
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ