Partner serwisu
21 października 2021

Konkurs dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd

Kategoria: Aktualności

Zakończyła się I edycja Ogólnopolskiego Konkursu dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Konkurs zorganizował Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza. Nagrody zostały wręczone podczas odbywającej się w Rzeszowie corocznej Konferencji „Bezpieczeństwo Energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”.

Konkurs dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd

Zachętą do udziału w konkursie są atrakcyjne nagrody. Są to inteligentna wiata przystankowa (zasilana energią słoneczną z fotowoltaiki, z wyświetlaczami, podgrzewaniem, klimatyzacją wifi), inteligentna ławka (także z fotowoltaiką) i inteligentny pylon przystankowy.

 

Pierwsza edycja zakończona sukcesem

Kategorie konkursu były następujące: inwestycje (z podziałem na budowlane i transportowe), akcje społeczne oraz nowatorstwo energetyczne.

Regulamin Konkursu przewidywał również przyznanie wyróżnień dla gmin, które zdobyły najwięcej punktów w poszczególnych kategoriach. I tak, z

Za najlepszy samorząd w kategorii Inwestycji Energetycznych została uznana gmina Potęgowo z województwa pomorskiego. Z kolei za Propagatora Wiedzy o Energii Roku, kapituła konkursu uznała Lubartów z województwa lubelskiego. Energetycznym Innowatorem Roku został Rzeszów.

W konkursie chodziło o zinwentaryzowanie działań samorządów dotyczących polityki klimatycznej i nagrodzenie najlepszych przedsięwzięć – mówi dr inż. Sławomir Stec, koordynator konkursu. - Większość zgłoszeń dotyczyła projektów dotyczących fotowoltaiki czy termomodernizacji. Z kolej w kategorii transport to były głównie ścieżki rowerowe, bo małe gminy nie są organizatorami transportu zbiorowego, a korzystają z transportu zarządzanego przez duże miasta. Akcji społecznych było niewiele, bo rok pandemiczny temu nie sprzyjał.

 

Organizatorzy przygotowują już drugą edycję konkursu.

Chcemy pokazywać i propagować najlepsze przykłady, bo to co zostało zrealizowane u zwycięzców konkursu, może być też wdrażane z sukcesem w innych miejscach w kraju - mówi dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu Polityki Energetycznej. - Jesteśmy pewni, że zainteresowanie kolejną edycją będzie większe. Mamy już w tej sprawie sygnały i zapytania od samorządów.

Rozstrzygnięcie II edycji konkursu nastąpi na przyszłorocznej, VII Konferencji Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju, we wrześniu 2022.

 

źródło: instytutpe.pl/konkursJST
fot. instytutpe.pl/konkursJST
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ