Partner serwisu
10 maja 2023

Fortum podsumowuje sezon w Częstochowie i zapowiada inwestycję w kocioł na biomasę

Kategoria: Aktualności

Ponad 1,5 mln GJ ciepła dostarczyła w zakończonym sezonie jesienno-zimowym firma Fortum, będąca właścicielem miejskiej sieci ciepłowniczej i elektrociepłowni w Częstochowie. Na inwestycje sieciowe w formie nowych przyłączeń oraz modernizację sieci i węzłów ciepłowniczych Fortum przeznaczyło 6,4 mln zł w 2022 r. W tym czasie nakłady inwestycyjne w częstochowskiej elektrociepłowni wyniosły 17 mln zł. W 2023 r. Fortum na inwestycje sieciowe oraz utrzymanie elektrociepłowni w Częstochowie przeznaczy kwotę co najmniej porównywalną w nakładami inwestycyjnymi w tej lokalizacji w roku poprzednim. W połowie roku ruszy nowa inwestycja Fortum w szczytowy kocioł biomasowy o mocy 40 MWt, która zapoczątkuje proces dekarbonizacji aktywów ciepłowniczych w mieście.

Fortum podsumowuje sezon w Częstochowie i zapowiada inwestycję w kocioł na biomasę

Największy popyt na ciepło w Częstochowie miał miejsce 14 grudnia 2022 roku. Tego dnia średniodobowa temperatura wyniosła - 6,9 ºC a produkcja ciepła  wyniosła 13,6 tys. GJ. Całkowite zapotrzebowanie częstochowian na ciepło w okresie od początku października 2022 r. do końca marca 2023 r. spadło o ok. 7% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wynik ten może świadczyć o cieplejszej zimie i rosnącej świadomości mieszkańców w kwestii racjonalnego gospodarowania ciepłem.

Zakończony sezon jesienno-zimowy w Częstochowie upłynął pod znakiem niepewności związanej z utrudnionym dostępem do węgla kamiennego, który jest paliwem w 70% zasilającym częstochowską jednostkę Fortum. Dzięki optymalnemu zarządzaniu elektrociepłownią oraz współpracy z odbiorcami utrzymaliśmy nieprzerwane dostawy ciepła dla mieszkańców. Tej zimy nikomu w Częstochowie nie zabrakło ciepła. Ale myśląc już o przyszłości rozpoczynamy w tym roku inwestycję w kocioł biomasowy, który zapoczątkuje proces stopniowego odchodzenia od spalania węgla w lokalnym systemie ciepłowniczym – mówi Jakub Kołodziejczyk, kierownik należącej do Fortum Elektrociepłowni Częstochowa.

W 2023 r. w Częstochowie wystartuje zaplanowana nowa inwestycja w szczytowy kocioł rusztowy o mocy 40 MWt na biomasę w formie zrębki drzewnej. Jego uruchomienie zgodnie z harmonogramem nastąpi w połowie 2025 r.

Inwestycja w kocioł biomasowy rozpoczyna proces  dekarbonizacji Elektrociepłowni Częstochowa. Nowe źródło docelowo zastąpi kotły węglowe zlokalizowane przy ul. Rejtana, które przejdą do tzw. „zimniej rezerwy”. Nowy kocioł biomasowy będzie wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje minimalizujące jego oddziaływanie na środowisko. W następnej kolejności zamierzamy dokonać przebudowy kotła bloku elektrociepłowni, eliminując tym samym węgiel – dodaje Piotr Górnik, prezes Fortum w Polsce.

W 2022 r. Fortum w Częstochowie uruchomiło łącznie w Częstochowie 28 węzłów ciepłowniczych podłączając do sieci budynki o łącznym zapotrzebowaniu na moc na poziomie 6,2 MW oraz wybudowało ponad 3,5 km sieci ciepłowniczej dla mieszkańców miasta, natomiast w elektrociepłowni został przeprowadzony remont kotła i instalacji towarzyszących w celu zapewnienia jak najwyższej dyspozycyjności jednostki w sezonie zwiększonej eksploatacji jednostki. W 2023 r. Fortum planuje kontynuację inwestycji przeprowadzanych zarówno w  jednostce wytwórczej jak i w obrębie sieci ciepłowniczej.

W roku 2022 wydaliśmy ok. 1,4 mln zł na modernizacje sieci ciepłowniczej, 0,6 mln zł na modernizację węzłów cieplnych oraz ok. 4,5 mln zł na podłączenie nowych odbiorców ciepła. W bieżącym roku planujemy co najmniej analogiczne nakłady inwestycyjne – chcemy wydać ok. 0,9 mln zł na modernizacje sieci, ok. 0,6 mln zł na modernizację węzłów i ok. 5 mln zł na podłączenie nowych odbiorców ciepła sieciowego – mówi Andrzej Żyła, główny specjalista ds. inwestycji sieciowych w Częstochowie.

źródło: fortum.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ