Partner serwisu
23 sierpnia 2023

CIECH inwestuje w zielone rozwiązania i zwiększa moc instalacji fotowoltaicznych w spółkach Grupy

Kategoria: Aktualności

Ponad 500 kW (0,5 MW) to łączna moc z paneli fotowoltaicznych, jaką wkrótce będzie dysponować Grupa CIECH w Polsce. Instalacje PV działają w pięciu polskich spółkach CIECH – Pianki, Sarzyna, Cargo, Vitro i Nieruchomości. Już niebawem, rozpocznie się kolejna realizacja w CIECH Pianki – spółka oczekuje na wydanie pozwolenia na budowę instalacji o mocy 300 kW. Inwestycje w fotowoltaikę w realny sposób przyczyniają się do ochrony środowiska, jak również pomagają wypełniać cele ambitnej strategii ESG Grupy CIECH, wśród których znajduje się m.in. obniżenie emisji dwutlenku węgla przez Grupę.

CIECH inwestuje w zielone rozwiązania i zwiększa moc instalacji fotowoltaicznych w spółkach Grupy

Grupa CIECH systematycznie realizuje działania ograniczające wpływ prowadzonej działalności na środowisko, w tym w zakresie redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Dążąc do dekarbonizacji, CIECH planuje osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 r. Dlatego też w każdej ze spółek są wdrażane  różnorodne inicjatywy przyczyniające się do zmniejszenia wpływu na otoczenie naturalne i jednocześnie minimalizacji wykorzystywania energii pochodzącej z paliw kopalnych.

Zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych stanowi jedno z zobowiązań CIECH na rzecz środowiska, zawartych w ambitnej strategii ESG Grupy. Inwestycje w OZE, w tym fotowoltaikę, są jednymi z kluczowych inicjatyw przyczyniających się do osiągnięcia celów w zakresie niskoemisyjności i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Panele fotowoltaiczne działają obecnie w pięciu zlokalizowanych w Polsce spółkach. Zakłady CIECH Sarzyna, CIECH Cargo, CIECH Vitro oraz CIECH Nieruchomości obecnie dysponują mocą po 50 kW każdy, zaś bydgoski CIECH Pianki – posiada łącznie ok. 100 kW. W Bydgoszczy są uruchomione  aktualnie dwie mikroinstalacje o mocy 49,14 kW i 49,5 kW. Dzięki pierwszej z nich — działającej od czerwca ub.r. — do dziś wyprodukowano 53 MWh. Za pomocą drugiej — oddanej do użytku w styczniu br. — wytworzono 29 MWh energii. Kolejną instalację o mocy 300 kW, będącą rozbudową podstawowej, CIECH Pianki planuje uruchomić do końca 2023 r.

Konsekwentnie przeprowadzamy w naszych zakładach transformację energetyczną. Jednym z  przykładów jest właśnie rozbudowa mocy PV. Nie tylko inwestujemy w kolejne źródła odnawialne, lecz także zwiększamy swój wkład w ochronę środowiska. Dzięki instalacjom fotowoltaicznym ograniczamy emisję dwutlenku węgla i realizujemy  cele zrównoważonego rozwoju – mówi Michał Budzyński, Prezes Zarządu CIECH Pianki.

Obecnie spółka czeka na wydanie pozwolenia na budowę. Po zakończeniu inwestycji CIECH Pianki będzie dysponować łączną mocą wynoszącą 400 kW. Głównym wykonawcą instalacji w bydgoskim zakładzie ponownie będzie firma Kwartz, specjalizująca się w tego typu realizacjach.

Instalacje fotowoltaiczne posiada również — działający w ramach Grupy CIECH — zakład w Rumunii. Moce instalacji PV CIECH Soda Romania wynoszą obecnie około 400 kW. Docelowo Grupa zamierza zamontować fotowoltaikę we wszystkich swoich spółkach.

źródło: informacja prasowa
Tagi: CIECH, OZE
patrykpapryk
2023-08-25
Myślę,że każda duża firma powinna iść w tą stronę,a Ciech po prostu pokazuje, że wszystko jest możliwe.
Izery
2023-08-31
Nic tylko chwalić takie rozsądne podejście. Duża firma a jednak nie myślą w niej tylko o zysku.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ