Partner serwisu
20 lutego 2018

Klucz Sukcesu dla Jana Kurpa

Kategoria: XIII Konferencja Ochrona Środowiska w Energetyce i Ciepłownictwie

Podczas XIII Konferencji Ochrona Środowiska w Energetyce i Ciepłownictwie, prestiżową statuetkę przyznawaną przez redakcję "Energetyki Cieplnej i Zawodowej" – Klucz Sukcesu, za wkład w rozwój polskiej energetyki, z rąk Prezesa wydawnictwa BMP Adama Grzeszczuka i Stanisława Tokarskiego z AGH, który również wygłosił laudację laureatowi, odebrał Jan Kurp. Treść laudacji można przeczytać w artykule.

Klucz Sukcesu dla Jana Kurpa

LAUDACJA

Jan Kurp, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, rocznik 1973, w energetyce pracuje już 55 lat, a tak niewiele brakowało, aby na początku kariery przeniósł się do Sędziszowskiej Fabryki Kotłów. Jak wówczas wyglądałyby przekształcenie jaworznickiej energetyki, czy i kto stanąłby na czele nurtu konsolidacji energetyki w Polsce? Jako Prezes Zarządu Dyrektor Generalny Elektrowni Jaworzno III szybko stał się liderem przeobrażeń sektorze paliwowo-energetycznym. Był głównym inicjatorem konsolidacji wytwórców energii i spółek dystrybucyjnych, z której to idei powstała najpierw Energetyka Południe, dzisiejszy drugi co do wielkości koncern energetyczny Tauron, a później pozostałe grupy energetyczne. Najpierw podjął się ogromnego trudu związanego z połączeniem trzech elektrowni w jedną spółkę – Elektrownię Jaworzno III, zapewnił spełnienie nowych norm ekologicznych oraz dał miejsce pracy dla największej części załogi byłego Zespołu Elektrowni Jaworzno. Doprowadził do oddania do użytku w Elektrowni Jaworzno III instalacji odsiarczania spalin, największej inwestycji lat 90 w polskiej energetyce na węglu kamiennym. Był i jest zwolennikiem bliskiej współpracy energetyki z górnictwem. W 1998 r. zaproponował ideę kapitałowej współpracy przedsiębiorstw obu sektorów w ramach nowej spółki Zakładu Górniczo-Energetycznego Sobieski Jaworzno III, która po zredukowaniu wielkości zatrudnienia, oddłużeniu i modernizacji uzyskała dodatnie wyniki ekonomiczne. Przy jego udziale w 2005 r. powstał Południowy Koncern Węglowy z siedzibą w Jaworznie, który przejął majątek i załogi dwóch podmiotów górniczych znajdujących się w Grupie Kapitałowej PKE, tj. ZGE Sobieski Jaworzno III i ZGE Janina.

W maju 2000 roku Minister Skarbu Państwa powołał go na stanowisko Prezesa Zarządu i powierzył mu obowiązki związane z utworzeniem i organizacją Spółki Południowy Koncern Energetyczny SA. Stał się współtwórcą stworzonego od podstaw Koncernu, wzorem do naśladowania w sprawie konsolidacji dla innych przedsiębiorstw branży. Zarządzał Koncernem, który osiągnął wysoki poziom nowoczesności wytwarzania energii elektrycznej i ciepła oraz został wyróżnionym i uhonorowanym za wybitne dokonania ekologiczne, za nowoczesność zastosowanych technologii. Skutecznie poszukiwał nowych źródeł finansowania licznych zadań inwestycyjnych.. Skutecznie zabiegał o rozpoczęcie budowy bloku 460 MW w Elektrowni Łagisza. Blok jako największy na świecie w technologii spalania fluidalnego został uruchomiony w 2009 roku. Zainicjował również projekt budowy bloku 910 MW w Jaworznie, aktualnie największej inwestycji Grupy Tauron. Jest gorącym zwolennikiem współpracy energetyki i górnictwa. W latach 1998-2012 był Prezesem Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie. Pełnił funkcję Wiceprezesa Izby Gospodarczej Ochrony Środowiska i Energetyki i Wiceprezesa Polskiego Komitetu Energi Elektrycznej. Laureat wielu odznaczeń państwowych i branżowych za wybitne osiągnięcia dla polskiej energetyki. Poza działaniami związanymi z zarządzaniem grupą energetyczną podejmował liczne inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego i lokalnego. Znane są jego zasługi na rzecz szkolnictwa, kultury, służby zdrowia i sportu. Działa, jak zresztą sam mówi, zgodnie z zasadą: „ Myśl globalnie, działaj lokalnie „ Za działalność społeczną na rzecz Jaworzna został honorowym obywatelem miasta. Na początku 2015 r. formalnie zakończył pracę w spółce TAURON Wytwarzanie S.A., ale w dalszym ciągu aktywnie uczestnicy w nadzorowaniu i doradzaniu przy budowie i organizacji eksploatacji najnowszego bloku energetycznego Taurona . Swoją wiedzą dzieli się również z młodym pokoleniem energetyków uczestnicząc w radach nadzorczych spółek sektora około energetycznego i udzielając się na licznych konferencjach. W burzliwych czasach przemian gospodarczych, a z takimi mamy do czynienia nieprzerwanie od 1989 r., rzadko zdarzają się wizjonerzy, którym dane jest realizować swoje idee. Jan Kurp jest przywódcą i wizjonerem, który potrafił zjednoczyć wokół siebie grupę ludzi i ponad podziałami realizować cele dla dobra firmy, pracowników, społeczności lokalnej i energetyki.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ