Partner serwisu
24 września 2015

Coś więcej niż osad

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Nowoczesne oczyszczalnie ścieków są skomplikowanymi obiektami inżynieryjno-technologicznymi, których funkcjonowanie nie ogranicza się do oczyszczania ścieków i unieszkodliwiania osadów ściekowych. Niektóre z tych
obiektów stają się także producentami znacznych ilości ciepła i energii elektrycznej pozyskiwanych w procesach kogeneracji.

Coś więcej niż osad

Energia ta może być wytwarzana dzięki produkcji i wykorzystaniu biogazu powstającego w procesie fermentacji osadów ściekowych, stanowiących produkt odpadowy z oczyszczania ścieków.

Osady te poddawane są procesom unieszkodliwiania, aby zmniejszyć ich masę i objętość, oraz stabilizacji składu chemicznego, w celu znacznego zmniejszenia zawartości materii organicznej, a tym samym pozbawienia ich zdolności do szybkiego zagniwania. Ponadto stabilizacja osadów ściekowych polepsza ich zdolność do odwadniania oraz zmniejsza liczbę patogenów.


W przypadku średnich i dużych oczyszczalni ścieków preferowanym sposobem stabilizacji osadów jest fermentacja
metanowa w wydzielonych, zamkniętych komorach fermentacyjnych. Proces ten pozwala uzyskać wysoki stopień mineralizacji osadu i możliwość wykorzystania biogazu, powstającego w komorach fermentacyjnych, do produkcji ciepła i energii elektrycznej.

Więcej przeczytacie Państwo w numerze 6/2015 magazynu "Energetyka Cieplna i Zawodowa"

Fot. Chorzowsko Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o.
 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ