Początki słonecznej rewolucji w Polsce
Przemysław Pięta
prezes zarządu Amber Energia S.A.
Na Podlasiu powstaje pierwsza w Polsce prywatna farma fotowoltaiczna o przeznaczeniu komercyjnym – Podlasie Solar Park. Jakie są nasze szanse na to, by dogonić Europę Zachodnią pod względem udziału energii ze źródeł odnawialnych w całym rynku energetycznym?

System wsparcia powinien zachęcać inwestorów do budowania nowych mocy (i inwestycji), aby zwiększać produkcję z OZE. Oznacza to, że system ten powinien obejmować wyłącznie nowe instalacje, a nie stare zamortyzowane moce. Najważniejsze, żeby nowy system wsparcia opierał się na zasadzie równego dostępu do rynku wszystkich podmiotów, zarówno małych jak i dużych. Aktualnie największymi producentami tzw. zielonej energii są koncerny energetyczne, a bardzo mało instalacji jest uruchomianych przez MŚP i prosumentów. Ustawa o OZE powinna umożliwiać inwestycje w OZE nie tylko energetycznemu oligopolowi, ale także konsumentom i MŚP.
Niezbędne jest uproszczenie ścieżki inwestycyjnej oraz zwiększenie wsparcia dla mniejszych instalacji, co przełoży się na większe urynkowienie branży i przesunie obciążenia inwestycyjne w stronę MŚP, będących motorem rozwoju kraju i zdolnych do szybkiej i efektywnej kosztowo realizacji inwestycji.
Autor: Przemysław Pięta, prezes zarządu Amber Energia S.A.
Fot. www.sxc.hu
Cały materiał znajdą Państwo w magazynie „Energetyka Cieplna i Zawodowa” nr 6/2013 zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej |