Partner serwisu
18 stycznia 2024

Ile kosztuje zmiana instalacji gazowej?

Kategoria: Z życia branży

Rosnące stawki abonamentów i opłat przesyłowych mogą sprawiać, że ogrzewanie firmy za pomocą błękitnego paliwa staje się coraz mniej opłacalne. Operatorzy przerzucają koszty na klienta końcowego, dlatego pomysłem godnym uwagi jest zmiana instalacji gazowej na autonomiczną, zasilaną z własnego zbiornika LPG. Co prawda wiąże się to z pewnym wkładem początkowym, ale w dłuższym terminie gwarantuje niezależność i brak dodatkowych, comiesięcznych opłat. Rezygnacja z tradycyjnej sieci gazowej może okazać się dobrym wyborem również jeśli chodzi o ogrzewanie domu — inwestując własny zbiornik, da się bezpiecznie przechować na własnej działce LPG przez całą zimę, aby nie martwić się kłopotliwymi przerwami w dostawach.

Ile kosztuje zmiana instalacji gazowej?

Cena własnego magazynu jest mocno zależna z jednej strony od jego pojemności, a z drugiej od sposobu montażu zbiornika (naziemny lub podziemny). Decydując się na osadzenie instalacji pod poziomem gruntu, trzeba liczyć się z dodatkowymi pracami ziemnymi, których koszt będzie zależny od warunków na działce i odległości od budynku. Jeśli chodzi o ogrzewanie domu, to ceny zaczynają się od około 15 tysięcy złotych. W przypadku przedsiębiorstw wiele zależy od branży i specyfiki danego biznesu — zupełnie inne koszty generować będzie ogrzewanie firmy składającej się z niewielkiego biura, a inne dostarczenie energii do kilku hal produkcyjnych.

Zmiana instalacji gazowej wiąże się również z obowiązkiem wypełnienia kilku kwestii formalnych. Niezbędne będzie przede wszystkim przygotowanie projektu technicznego, który może wykonać tylko osoba z dedykowanymi uprawnieniami. Dokument musi być dodatkowo zatwierdzony u specjalisty od zabezpieczeń przeciwpożarowych. Koszty wynoszą w tym wypadku około 1000 zł. Kolejna kwestia to pozwolenie na budowę, które jest wymagane tylko dla zbiorników o pojemności powyżej 7 m³. Jeśli chodzi o ogrzewanie domu, to taka kubatura nie zostaje zwykle przekroczona — wtedy wystarczy samo zgłoszenie. Inwestując natomiast w ogrzewanie firmy, zapotrzebowanie będzie raczej większe, a wtedy konieczne jest przejście pełnej procedury i uzyskanie pozwolenia na budowę. Związane z tym usługi geodezyjne, pomiary i naniesienie na mapy mieszczą się zwykle w zakresie od 300 do 600 złotych.

Integracja kotła

Ostatnim aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest dopasowanie pieca do nowych warunków pracy. Gaz ziemny płynący w tradycyjnej sieci niestety różni się od przechowywanego w zbiornikach LPG. Z tego względu konieczne będzie przeregulowanie kotła do nowego paliwa. Jest to standardowa procedura, obejmująca zwykle zmianę ustawień w sterowniku i zamontowanie nowych dysz. Po jej wykonaniu ogrzewanie domu odbywa się bez zauważalnych zmian w stosunku do klasycznego gazu ziemnego - trzeba jedynie pamiętać o regularnym uzupełnianiu zapasów w zbiorniku. Podsumowując, zmiana instalacji gazowej z pewnością wymaga zainwestowania pewnego kapitału na początkowym etapie, ale bezpieczeństwo i niezależność od cyklicznych opłat oraz abonamentów narzucanych przez operatora może przeważyć szalę na korzyść takiego rozwiązania.

 

źródło: artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ