Partner serwisu
22 stycznia 2015

Bogusław Regulski: sprostanie normom emisyjnym, bez pogarszania efektywności wytwarzania, możliwe dzięki kogeneracji

Kategoria: X Konferencja Ochrona Środowiska w Energetyce

Na pytanie jak sprostać normom emisyjnym, nie zmniejszając efektywności wytwarzania odpowiada wiceprezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Bogusław Regulski: sprostanie normom emisyjnym, bez pogarszania efektywności wytwarzania, możliwe dzięki kogeneracji

Efektywność wytwarzania ciepła wyznaczają dwa podstawowe parametry: technologie wykorzystane w tym procesie oraz struktura wykorzystywanych paliw. W naszym sektorze ciepłowniczym zasadnicze miejsce  w strukturze paliw wykorzystanych do produkcji ciepła zajmuje  węgiel kamienny, co stawia przed wytwórcami ciepła duże wyzwania w zakresie redukcji emisji. Jednocześnie ponad 50% ciepła dostarczanego do systemów ciepłowniczych produkuje się w technologii kogeneracyjnej, czyli w sposób najbardziej efektywny energetycznie.

Sprostanie zaostrzającym się normom emisyjnym, bez pogarszania efektywności wytwarzania ciepła, możliwe jest przede wszystkim dzięki wykorzystaniu technologii kogeneracji, dzięki której uzyskuje się konkretne oszczędności zużycia paliw, a w konsekwencji redukcję szeroko rozumianej emisji szkodliwych substancji do atmosfery.  Dlatego bardzo ważne jest, aby co najmniej utrzymać obecny stan posiadania w tym obszarze  a także stworzyć warunki dla dalszego jej rozwoju. W rezultacie będzie możliwe uzyskanie długofalowej perspektywy bezpieczeństwa energetycznego i ekonomicznego dla odbiorców ciepła systemowego, co w naszych warunkach jest bardzo istotne.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ