Partner serwisu
03 kwietnia 2015

Iwona Stępień: Służebność przesyłu – w roku 2008 i dzisiaj

Kategoria: XXII Sympozjum Wiosenne Spotkanie Ciepłowników

Przed rokiem 2008 przedsiębiorcy przesyłowi od wielu lat postulowali o powołaniu konstrukcji prawnej, która określiłaby zasady korzystania z cudzych nieruchomości – mówi Iwona Stępień, kierownik Biura Roszczeń Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej Sp. z o.o., moderator debaty "Służebność przesyłu".

Iwona Stępień: Służebność przesyłu – w roku 2008 i dzisiaj

W swoich założeniach służebność przesyłu miała spełnić określoną funkcję gospodarczą, która polegać miała na zapewnieniu dostępu do urządzeń przesyłowych posadowionych na cudzym gruncie oraz miała też dać możliwość korzystania z cudzej nieruchomości w przypadku budowy nowych urządzeń przesyłowych.

Realizacja tej funkcji zwiększyłaby użyteczność przedsiębiorstwa przesyłowego, ale – jak pokazała praktyka – pozyskanie prawa do gruntu nie jest nadal rzeczą łatwą.

W stosunkach faktycznych pomiędzy przedsiębiorstwem przesyłowym a właścicielami gruntów istnieje kolizja interesów, która bardzo często nie znajduje rozstrzygnięcia przy użyciu metod polubownych. Skutkuje to brakiem zgód właścicieli nieruchomości na wejście w teren oraz wygórowanymi żądaniami świadczeń pieniężnych.

Wygórowane zadania wywołują opór przedsiębiorców przesyłowych, gdyż wzrastają koszty opłacalności inwestycji oraz koszt końcowy, jednostkowy ponoszony przez indywidualnego odbiorcę. Nie można zapomnieć też o impulsie inflacyjnym, jaki może wywołać nieograniczona niczym chęć coraz to wyższych wynagrodzeń za udzielane zgody na wejście w teren czy ustanowienie służebności przesyłu.

Pomimo upływu kilku lat od wprowadzenia instytucji przesyłu, również rynek nieruchomości nie wytworzył właściwych mechanizmów ustalania ceny za udostępnienie gruntów.

Wydaje się, że nie tyle służebność przesyłu nie odpowiada potrzebom wynikającym ze stosunków faktycznych, ale brak obiektywnych zasad ustalania jej wartości i świadczenia pieniężnego na poziomie akceptowalnym przez obie strony oraz uzyskania pewności dostępu do cudzych nieruchomości w zakresie przebiegu inwestycji przesyłowych, jest nadal głównym problemem, z którym borykają się przedsiębiorcy przesyłowi.

Pod koniec roku 2014 pokazało się jednak „światełko w tunelu”, środowisko rzeczoznawców majątkowych po długiej i bardzo ożywionej dyskusji wypracowało nowy krajowy standard wyceny specjalistyczny: „Określenie wartości służebności przesyłu oraz wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości przez przedsiębiorców przesyłowych”, który z punktu widzenia odbiory tych usług, w mojej ocenie, bardziej odpowiada potrzebom niż dotychczas stosowane metody wyceny tego prawa.

Wydaje się więc, że nadchodzący czas dla przedsiębiorstw przesyłowych powinien być czasem dyskusji, nie tylko o instytucji prawnej służebności przesyłu, ale również, by nie powiedzieć przede wszystkim rozmowy o wartości tego prawa.

fot. freeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ