Partner serwisu
26 stycznia 2016

Skazani na synergię

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Nowe techniki oraz narzędzia, które pojawiają się jak grzyby po deszczu, sprawiają, że obsługa systemów elektroenergetycznych wymaga większej wiedzy oraz doświadczenia w zarządzaniu i ich sterowaniu. Dlatego ścisła współpraca nauki i przemysłu jest ważnym elementem kształcenia przyszłej kadry zgodnie z aktualnymi oczekiwaniami pracodawców oraz rynkowymi zmianami gospodarczymi.

 

Skazani na synergię

Pogłębiająca się luka między edukacją w szkołach a wymaganiami, które stawiają przedsiębiorcy przyszłym absolwentom, jest coraz większa. Widać to nie tylko przez deprecjonowanie rangi szkół średnich technicznych, ale taż przez tzw. „papierowe” praktyki, które sprawiają, że współczesny rynek pracodawców otrzymuje niewykwalifikowaną kadrę szczególnie w branży technicznej.

Nawet najlepsze rozwiązania IT nie zastąpią całkowicie myślenia Nawet najlepsza automatyka i oprogramowanie nie zastąpi świadomego w działaniach pracownika, który korzysta z własnej wiedzy popartej solidnym doświadczeniem, mimo coraz lepszych i inteligentnych rozwiązań IT w energetyce. Problem jednak w tym, aby mądrze wspierać praktykę zawodową uczniów w oparciu o narzędzia informatyczne, a nie całkowicie polegać na komputerowym wspomaganiu. Ośrodki edukacji często nie stać lub nie mają dostępu do zaawansowanych systemów informatycznych, które wspierałyby naukę i praktykę. Dotyczy to głównie szkół średnich technicznych, w których w większości procesy technologiczne uczeń (przyszły pracownik) widzi tylko na papierze, bez możliwości wirtualnej symulacji, np. zbudowania własnego systemu elektroenergetycznego lub łączenia podstawowych elementów wchodzących w jego skład. Dlatego kształcenie przyszłej kadry mogłoby odbywać się przy pomocy narzędzi wizualizujących rzeczywiste procesy zachodzące w energetyce, zarówno pod względem sterowania, obsługi, jak i zasad BHP. Dzięki takim narzędziom młodzi specjaliści już we wczesnym etapie kształcenia uczą się obsługi systemu
elektroenergetycznego, a nie jak dotychczas rysowania schematów na papierze.

Więcej w numerze 8/2015 magazynu Energetyka Cieplna i Zawodowa 8/2015

Fot. zasoby autorki

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ