Partner serwisu
15 września 2023

PGE Energia Odnawialna otrzyma prawie 19 mln zł dofinansowania z NFOŚiGW na budowę Elektrowni PV

Kategoria: Aktualności

PGE Energia Odnawialna i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały umowę na dofinansowanie budowy elektrowni fotowoltaicznej o mocy 8 MW. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 22,2 mln zł, a udzielone finansowanie to 18,9 mln zł.

PGE Energia Odnawialna otrzyma prawie 19 mln zł dofinansowania z NFOŚiGW na budowę Elektrowni PV

Celem projektu jest budowa farmy fotowoltaicznej o mocy do 8 MW wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, w tym m.in. inwertery, stacje transformatorowe oraz wewnętrzne linie kablowe łączące elementy instalacji. Dodatkowo, teren farmy PV zostanie ogrodzony i wyposażony w system monitoringu, a wyposażenie samej farmy zostanie uzupełnione o system zdalnej kontroli i sterowania, w oparciu o sieci teleinformatyczne. Inwestycja planowana jest na terenie gminy Szprotawa w woj. lubuskim.

Realizacja projektu dofinansowanego przez NFOŚiGW stanowi ważny krok w kierunku wykonania naszych planów budowy nowych mocy wytwórczych pochodzących z odnawialnych źródeł energii. Do końca 2023 roku Grupa PGE będzie posiadać całkowicie wybudowane, lub znajdujące się w trakcie budowy, elektrownie PV o łącznej mocy docelowej wynoszącej ok. 500 MW  – Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna S.A.

W kolejnych latach PGE będzie kontynuowało proces budowy nowych farm fotowoltaicznych. Już dziś spółka ma zabezpieczonych na cele inwestycyjne ok. 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2 GW. PGE zakłada osiągnięcie w instalacjach fotowoltaicznych 3 GW mocy do 2030 roku. Pod koniec września ukończone zostaną budowy kolejnych farm fotowoltaicznych: Gutki i Gutki 2 w województwie podlaskim, realizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz Zawidów 1 i Zawidów 2 w województwie dolnośląskim, budowane przy wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Inwestycja będzie miała bezpośredni wpływ na osiągnięcie celów programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Energia Plus” w zakresie zmniejszenia negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko, w tym poprawy jakości powietrza, głównie poprzez zwiększenie udziału energii elektrycznej wyprodukowanej z OZE. Cele te mają być zrealizowane poprzez zmniejszenie emisji CO2 o 6015,25 Mg/rok oraz wytworzenie 8074,16 MWh/rok energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

źródło: pgeeo.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ