Partner serwisu
18 września 2023

Jubileuszowy Dzień Energetyka w Elektrowni Opole

Kategoria: Aktualności

15 września pracownicy Elektrowni Opole, oddziału spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, świętowali Dzień Energetyka. W tym roku wydarzenie miało szczególny charakter z uwagi na 30. jubileusz powstania elektrowni.

Jubileuszowy Dzień Energetyka w Elektrowni Opole

Wraz z pracownikami elektrowni w uroczystości wzięli udział: Paweł Kukiz, Poseł na sejm RP, Sławomir Kłosowski, Wojewoda Opolski, a także przedstawiciele świata nauki, strony społecznej, służb mundurowych i duchowieństwa.

Grupę Kapitałową PGE reprezentował Przemysław Kołodziejak, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej i wiceprezesi spółki PGE GiEK Norbert Grudzień oraz Waldemar Lutkowski.

W słowach skierowanych do pracowników Elektrowni Opole Przemysław Kołodziejak, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej, podkreślił strategiczną rolę energetyków w zapewnieniu bezpieczeństwa państwa.

Dzięki zaangażowaniu pracowników sektora energetycznego, każdego dnia miliony Polaków mają zagwarantowane stabilne i bezpieczne dostawy energii. Jest to szczególnie istotne właśnie teraz, w obliczu aktualnej sytuacji geopolitycznej na świecie, w której znalazła się również Polska. Dzięki poświęceniu, z jakim Państwo wykonują codziennie swoje obowiązki – jesteśmy gwarantem bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju - powiedział Przemysław Kołodziejak, wiceprezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej ds. Operacyjnych - Elektrownia Opole jest bardzo ważnym miejscem na energetycznej mapie Polski. Jest trzecią największą elektrownią konwencjonalną w Polsce, pod względem zainstalowanej mocy. To tutaj od 30 lat wytwarzana jest energia dla ponad 4 milionów gospodarstw domowych. Ma ona ogromne znaczenie dla polskiej gospodarki, zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym – dodał Przemysław Kołodziejak.

Norbert Grudzień, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych i transformacji PGE GiEK, składając życzenia podkreślił, że odpowiedzialna praca wielu zdeterminowanych osób umożliwiła rozwój elektrowni i zwiększenie jej mocy z 2160 MW na aż 3340 MW. Odniósł się także do aspektów środowiskowych.

Nie ulega wątpliwości, że minione trzydziestolecie Elektrowni Opole to okres jej dynamicznego rozwoju i nieustannego zwiększania mocy wytwórczych. Opolska elektrownia to również doskonały przykład dbałości o środowisko naturalne. Posiada wszystkie dostępne instalacje minimalizujące oddziaływanie na środowisko - spełnia polskie i europejskie normy emisji. A potwierdzeniem tego jest także wdrożony i funkcjonujący system zarządzania środowiskowego oraz wpis - jako pierwszej firmy w Polsce - do sytemu EMAS – mówił Norbert Grudzień.

Zapewniamy bezpieczeństwo energetyczne nie tylko mieszkańcom Opola i naszego regionu ale także odgrywamy istotną rolę w Krajowym Systemie Energetycznym. Jesteśmy odpowiedzialnym pracodawcą, zaangażowanym w tworzenie bezpiecznych warunków realizacji obowiązków zawodowych. Ponad połowa zatrudnionych dziś w elektrowni osób pracuje tu od 30 lat, pamięta synchronizację pierwszego bloku i oficjalne rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej.  Jesteśmy jednym z największych podatników w regionie, a Opole rozwija się także dzięki środkom przekazywanym od 2017 roku do budżetu miasta - powiedział Mirosław Pietrucha, dyrektor elektrowni.

Uroczyste obchody Dnia Energetyka były okazją do docenienia pracowników za ich pracę i uhonorowania państwowymi, branżowymi i okolicznościowymi odznaczeniami. Medalem „Za długoletnią służbę” uhonorowano 10 pracowników, resortową odznakę „Za Zasługi dla Energetyki” otrzymało 19 pracowników, „Medalem Za Zasługi dla Elektrowni Opole” wyróżnionych zostało siedem osób, a 30 pracownikom wręczono Dyplomy Uznania. Ponadto, podczas uroczystości, na ręce Jego Magnificencji prof. dra hab. inż. Marcina Lorenca, wręczono dyplom ze specjalnymi podziękowaniami dla Politechniki Opolskiej za wieloletnią współpracę.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ