Partner serwisu
10 października 2023

Produkcja ciepła i energii elektrycznej: Prezes URE ogłasza czwartą i ostatnią zaplanowaną na ten rok aukcję na premię kogeneracyjną (CHP, Combined Heat and Power)

Kategoria: Aktualności

Sesja aukcji dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji zostanie przeprowadzona między 11 a 13 grudnia br.

Produkcja ciepła i energii elektrycznej: Prezes URE ogłasza czwartą i ostatnią zaplanowaną na ten rok aukcję na premię kogeneracyjną (CHP, Combined Heat and Power)

W czwartej w tym roku aukcji do rozdysponowania przeznaczono wsparcie o łącznej wartości nieco ponad 7 mld zł. Premią może zostać objęta sprzedaż ponad 27 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji.

Wysokość premii oraz ilość energii elektrycznej przewidzianej do sprzedaży uwzględnia zarówno wartości określone na rok 2023 w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska, jak również  niewykorzystaną ilość [MWh] oraz wartość [zł] z aukcji przeprowadzonych w 2022 r.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska, wartość referencyjna dla nowej jednostki kogeneracji opalanej paliwem gazowym wynosi 390,83 zł/MWh i jest o 70 zł wyższa niż w ubiegłym roku.

Sesja aukcji nr ACHP/4/2023 potrwa trzy dni robocze. Jej otwarcie zaplanowano na poniedziałek 11 grudnia o godz. 8:15, a zamknięcie nastąpi w środę 13 grudnia o godz. 16:15. Zgodnie z regulaminem aukcji zatwierdzonym przez Ministra Energii w listopadzie 2019 roku, aukcja zostanie przeprowadzona w formie pisemnej, w postaci papierowej.

Oferty w aukcji należy przygotować korzystając z formularza oferty opublikowanego na stronie URE w zakładce Kogeneracja/Aukcje CHP/Ogłoszenia i wyniki.

Ogłoszenie o aukcji dostępne jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej URE. Na stronie internetowej Urząd zamieścił również formularze ofert wraz z poradnikiem, który zawiera istotne dla uczestników aukcji informacje pomocne do prawidłowego wypełnienia oferty. Ponadto, każdy projekt oferty – przed jej oficjalnym złożeniem w ramach sesji aukcji – może zostać zweryfikowany przez eksperta URE pod kątem formalnym (poza oferowaną wysokością stawki premii kogeneracyjnej). Dzięki takiej weryfikacji w żadnej z dotychczasowych aukcji nie wystąpił przypadek odrzucenia oferty z powodu jej błędów formalnych.

Każdy z inwestorów może złożyć w aukcji więcej niż jedną ofertę, o ile dotyczą one różnych jednostek kogeneracji. Aukcję wygrywają uczestnicy, którzy zaoferowali najniższą wysokość premii kogeneracyjnej (tj. dopłaty do sprzedawanej energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji) i których oferty łącznie nie przekroczyły 100 proc. wartości lub ilości energii elektrycznej określonej w ogłoszeniu o aukcji oraz 80 proc. ilości energii elektrycznej objętej wszystkimi złożonymi ofertami.

Informacje o wynikach aukcji Prezes URE ogłosi w serwisie internetowym URE niezwłocznie po jej rozstrzygnięciu.

źródło: URE
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ