Partner serwisu
15 listopada 2023

Wrompa wychodzi z ziemi

Kategoria: Aktualności

Największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii cieplnej ze ścieków – Wrompa – powstaje we Wrocławiu na terenie przepompowni ścieków Port Południe.  W znacznym stopniu zaawansowania znajdują się prace podziemne – to najważniejsze, gdyż to właśnie pod powierzchnią gruntu będzie się znajdować większość instalacji. Następny krok to wzniesienie części naziemnej.

Wrompa wychodzi z ziemi

Zakończono budowę ścian szczelinowych sięgających 26 metrów w głąb ziemi. Pomogą one w zatrzymaniu dopływu wód gruntowych. Z wykopu została wybrana ziemia i wypompowano wody gruntowe. Na głębokości 13 metrów wylana została warstwa chudego betonu, na której układane są zbrojenia płyty fundamentowej. Na tym poziomie znajdą się instalacje do podczyszczania ścieków.

Cieszę się, że Fortum powierzyło nam realizację tak ważnej dla inwestycji, jaką jest budowa największej w Polsce instalacji do pozyskiwania energii cieplnej ze ścieków. STRABAG posiada odpowiedni know-how i doświadczenie w budowie obiektów przemysłowych i energetycznych realizowanych dla wielu podmiotów w całym kraju. Budowa tego obiektu jest także zgodna z naszą strategią zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy liderem zmian w branży budowalnej, a naszym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 roku. Realizując tą ważną inwestycję STRABAG włącza się w zmiany pozyskiwania ciepła dla systemu energetycznego Wrocławia, w którym mamy swój oddział i z pewnością będziemy beneficjentem rozwiązań proekologicznych. – powiedział Jakub Trojanowski, dyrektor oddziału Budownictwa Ogólnego STRABAG we Wrocławiu

Wrompa będzie największą systemową pompą ciepła w Polsce. Po uruchomieniu w 2024 roku będzie stanowić ważny element nowoczesnego systemu ciepłowniczego we Wrocławiu pokrywając do 5 proc. rocznego zapotrzebowania klientów ciepła sieciowego w mieście. Inwestycja obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW – to tysiąc razy więcej niż typowa pompa ciepła do domu jednorodzinnego - wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, co umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia. Wrompa to pierwszy krok na drodze do odejścia od paliw kopalnych w wytwarzaniu ciepła dla wrocławian – mówi Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum.

Wrocławski system ciepłowniczy oparty jest w 100 proc. na spalaniu węgla i wymaga fundamentalnych zmian w kierunku dekarbonizacji. Oprócz zmiany paliw ważnym elementem procesów dekarbonizacyjnych jest wykorzystanie ciepła odpadowego. Takie ciepło można odzyskiwać z serwerowni, procesów produkcyjnych, ale też ze ścieków.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ