Partner serwisu
17 listopada 2023

Rozświetlamy Polskę - Czas na modernizację oświetlenia!

Kategoria: Aktualności

Rozświetlamy Polskę to inicjatywa rządowa, która ma na celu modernizację starego typu oświetlenia stosowanego w miastach i poszczególnych gminach. Wymiana oświetlenia sodowego na energooszczędne oprawy uliczne LED może dać gminie szereg oszczędności. Warto dowiedzieć się więcej na temat programu, w którym uczestniczy renomowany producent oświetlania Lena Lighting posiadający linię produkcyjną w Środzie Wielkopolskiej i tworzący oświetlenie w Polsce od ponad 30 lat.

Rozświetlamy Polskę - Czas na modernizację oświetlenia!

Rozświetlamy Polskę - co to za program? 

Program Rozświetlamy Polskę jest finansowany z funduszu Polskiego Ładu, 9 edycji Programu Inwestycji Strategicznej - Rozświetlimy Polskę. Wnioski o dofinansowanie do wymiany starego typu opraw oświetleniowych na nowoczesne oprawy LED sterowane elektronicznie mogły do 18 września składać gminy i związki gmin. Beneficjentami programu były także spółki energetyczne i oświetleniowe w OUID. Wnioski należało składać za pośrednictwem Aplikacji Polski Ład. Warto podkreślić, że środki jakie można otrzymać na inwestycję w gminie mogą sięgać do 4 milionów złotych albo 80% inwestycji. Nie dotyczą budowy nowego oświetlenia, a modernizacji starego oświetlenia ulic, parków, skwerów, parkingów. Polski Ład Rozświetlamy Polskę to program, w ramach którego można wymienić starego typu oświetlenie sodowe na nowe oprawy LED, które posiadają certyfikaty Zhaga D4i, ENEC i ENEC+.

Rozświetlamy Polskę wniosek - kiedy można było go składać i czy program będzie kontynuowany?   

Rozświetlamy Polskę regulamin wskazuje, że wnioski mogli składać wymienieni beneficjenci za pośrednictwem aplikacji Polski Ład w terminie od 28 sierpnia do 18 września bieżącego roku. W puli na ten cel znalazło się ponad miliard złotych. We wniosku należało opisać inwestycję jako "modernizację oświetlenia zewnętrznego polegającą na wymianie opraw na energooszczędne wraz z dostawą aplikacji do zarządzania oświetleniem". Kwota dofinansowania obliczana jest jako 80% iloczynu liczby opraw nieenergooszczędnych mnożonych razy 1900 zł brutto. Maksymalnie z dofinansowania można  wymienić 2631 opraw. Obecnie nie można już składać wniosków o dofinansowanie, a promesy inwestycyjne udzielane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Kontynuacja programu na razie jest niewiadomą. Niemniej jednak Polska stale stara się obniżać ślad węglowy, a takie inwestycje są tego częścią. Można się więc spodziewać, że jeśli nie w tym, to w podobnym kształcie powróci w przyszłości, niezależnie od tego, kto będzie sprawował władzę.             

Dlaczego warto skorzystać z programu Rozświetlamy Polskę? 

Rozświetlamy Polskę program dla gmin daje możliwość realizacji obniżenia śladu węglowego i lepszego dbania o środowisko. Jednocześnie taka inwestycja to realna oszczędność dla gminy. Szacuje się, że wymiana jednej ulicznej oprawy sodowej na nowoczesną oprawę LED może zagwarantować roczne oszczędności w wysokości 1000 zł. Zatem wymiana mało efektywnego energetycznie oświetlenia na oświetlenie LED typu Tiara LED od Lena Lighting może zagwarantować oszczędności nawet powyżej miliona złotych. Realizacja programu prowadzi do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i jest odpowiedzią na kryzys energetyczny. Gminy mogą w ten sposób ograniczyć rosnące rachunki za energię elektryczną. Oczywiście dobrze oświetlone ulice, parki i skwery przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa w danym mieście dla wszystkich mieszkańców i przebywających w nim osób.       

Jakie oprawy oferuje Lena Lighting w ramach programu Rozświetlamy Polskę?        

Rozświetlona Polska to nie marzenie, a cel, który możliwy jest do zrealizowania. Efektywnie działające oświetlenie, którym można zdalnie sterować w zależności od pory dnia i warunków pogodowych daje komfort, ale i spore oszczędności. Należy oczywiście jako wykonawcę inwestycji wskazać firmę, która spełnia wymogi programu, to znaczy produkuje oświetlenie zewnętrzne na terenie Unii Europejskiej i owo oświetlenie posiada certyfikaty Zhaga D4i, ENEC i ENEC+. Ten pierwszy dotyczy możliwości sprawnego zdalnego sterowania oświetleniem. Z kolei ENEC+ wskazuje na wiarygodność parametrów oświetlenia podanych przez producenta, które dotyczą oddawania barw, mocy i zakresu temperatur otoczenia. Oprawy Lena Lighting z linii produktowych Strado LED, Tiara 2 LED oraz Tiara LED Pro spełniają powyższe wytyczne. Jeżeli gmina złożyła wniosek o dofinansowanie, to kontakt z firmą jest jak najbardziej wskazany. Można uzyskać kompleksowe doradztwo w zakresie doboru odpowiedniego oświetlenia, które posiada stopień szczelności IP 66, a także odporności na udary mechaniczne IK09, czujnik ruchu czy zabezpieczenia antywandalowe.              

źródło: artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ