Partner serwisu
13 sierpnia 2014

Grupa ENERGA: Ponad 600 mln zysku po I półroczu

Kategoria: Aktualności

Wzrost EBITDA o 15 proc., a zysku netto o 16 proc. odnotowała Grupa ENERGA w pierwszym półroczu 2014 roku. Poprawie uległa rentowność, natomiast marża na poziomie wyniku netto wzrosła o 2 pkt. proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2013 roku.

Grupa ENERGA: Ponad 600 mln zysku po I półroczu

Poprawa efektywności działania
W pierwszym półroczu 2014 roku Grupa ENERGA wypracowała zysk netto na poziomie 606 mln zł (wzrost o 16 proc.), a EBITDA w wysokości 1 281 mln zł (wzrost o 15 proc.). Wyniki te zostały osiągnięte przy niższych o 9 proc. przychodach, które wyniosły 5 287 mln zł. Stabilne rezultaty Grupa wypracowała dzięki poprawie efektywności działania. W pierwszym półroczu 2014 roku ENERGA o 5 pkt. proc. poprawiła marżę EBITDA, która osiągnęła poziom 24 proc. W samym drugim kwartale jej wzrost wyniósł 2 pkt. proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.


 

Umarzanie certyfikatów
W drugim kwartale Grupa wypracowała 2 539 mln zł przychodów wobec 2 856 mln zł w tym samym okresie zeszłego roku. Zysk netto wyniósł 292 mln zł (spadek o 16 proc.), a EBITDA ukształtowała się na poziomie 638 mln zł (spadek o 2 proc.) Na wyniki osiągnięte w drugim kwartale istotny wpływ miało zwiększenie kosztów związanych z rezerwami aktuarialnymi, dodatkowe koszty wynikające z obowiązku umarzania „żółtych” i „czerwonych” certyfikatów oraz pełnieniem przez ENERGA-OBRÓT funkcji sprzedawcy z urzędu.

- Koncentrujemy się na poszczególnych obszarach i w każdym z nich rozwijamy nasz biznes – mówi Mirosław Bieliński, prezes zarządu Energa SA. - W dystrybucji dzięki niższym kosztom wzrosła efektywność realizowanych w segmencie inwestycji. Dodatkowo, w pierwszym półroczu przekroczyliśmy milion zdalnych odczytów z liczników AMI i mamy szanse na dwa miliony w ciągu kolejnych sześciu miesięcy. W segmencie sprzedaży zmieniamy strategię i prowadzimy działania restrukturyzacyjne, dzięki czemu poprawiamy rentowność w tym obszarze. Natomiast w wytwarzaniu zwiększyliśmy moc wytwórczą Grupy o kolejne 25 MW, oddając blok biomasowy w Elblągu – dodaje.

Jednostkowy zysk netto, który jest podstawą do wypłaty dywidendy, po sześciu miesiącach wyniósł 700 mln zł i wzrósł o 24 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2013 roku. Stabilna pozycja finansowa wspiera realizację ambitnej polityki dywidendy, która zakłada wypłatę do 92 proc. jednostkowego zysku netto wypracowanego na przestrzeni roku. Intencją Zarządu jest konsekwentna realizacja zapowiadanej polityki spółki w zakresie wypłaty zysku.

Perspektywy na drugą połowę roku

Wyniki w drugiej połowie roku będą uzależnione od wysokości dodatkowych kosztów związanych z obowiązkiem umarzania żółtych i czerwonych certyfikatów, cen energii elektrycznej oraz terminowości przyznawania praw majątkowych. Wzrost kosztów spodziewany jest w segmencie dystrybucji. Wyniki w wytwarzaniu, w szczególności w obszarze OZE, uzależnione będą od warunków pogodowych i hydrometeorologicznych.

Źródło i fot.: Grupa ENERGA

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ