Partner serwisu
01 grudnia 2023

Znaczący wzrost dostaw gazu z Unii Europejskiej. Spadek cen na TGE i w punkcie wirtualnym OTC

Kategoria: Aktualności

Ilość gazu wysokometanowego przepływającego przez polski system przesyłowy, w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, zwiększyła się w trzecim kwartale 2023 r. o 47 proc. Dostawy gazu terminalem LNG również wzrosły, w tym przypadku o 4,6 proc. Natomiast dostawy gazu z UE wzrosły o blisko 150 proc.

Znaczący wzrost dostaw gazu z Unii Europejskiej. Spadek cen na TGE i w punkcie wirtualnym OTC

W III kwartale 2023 r. wolumen gazu dostarczonego w ramach hurtowego obrotu w punkcie wirtualnym OTC wyniósł około 3,9 TWh, natomiast wolumen gazu dostarczonego w wyniku realizacji kontraktów zawartych na Towarowej Giełdzie Energii wyniósł 24,8 TWh.

Średnia cena gazu dostarczanego w ramach kontaktów zawartych na Towarowej Giełdzie Energii w III kwartale 2023 r. wyniosła 274,71 zł/MWh i była o blisko 27 proc. niższa od ceny gazu z kontraktów zawieranych na TGE w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z kolei średnia cena gazu dostarczonego w ramach transakcji zrealizowanych w punkcie wirtualnym OTC wyniosła 274,71 zł/MWh i była niższa od średniej ceny z tego samego okresu w 2022 r. o 57 proc.

Na Towarowej Giełdzie Energii niezmiennie dominują transakcje terminowe na RTPG (OTF), w ramach których w III kwartale 2023 r. łącznie sprzedano ponad 86 proc. wolumenu gazu.

Na koniec trzeciego kwartału 2023 r. koncesję na obrót paliwami gazowymi w naszym kraju posiadało 175 podmiotów, natomiast aktywnie uczestniczyło w obrocie gazem ziemnym 82 przedsiębiorstw.

źródło: ure.gov.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ