Partner serwisu
21 grudnia 2023

EDF Renewables inwestuje w swój pierwszy projekt magazynowania energii w Polsce

Kategoria: Aktualności

EDF Renewables sfinalizował zakup swojego pierwszego projektu bateryjnego magazynowania energii w Polsce, o mocy 50 MW. Przejęcie to czyni EDF Renewables jedną z pierwszych firm rozwijających tę technologię w kraju.

EDF Renewables inwestuje w swój pierwszy projekt magazynowania energii w Polsce

Budowa magazynu energii rozpocznie się w połowie 2024 roku, a oddanie do użytku planowane jest na początek 2026 roku. W połowie grudnia projekt odniósł też sukces w aukcji T5 zorganizowanej przez PSE, dzięki czemu aktywa zabezpieczyły kontrakt na moc na 17 lat.

Magazyn energii zapewni elastyczność i niezawodność sieci, wspierając integrację wytwarzania energii odnawialnej w polskim miksie energetycznym.

Zakup projektu stanowi uzupełnienie istniejących aktywów EDF Renewables w naszym kraju. Funkcjonująca w Polsce od 12 lat Spółka jest już operatorem 5 lądowych farm wiatrowych w województwach lubuskim i pomorskim. W fazie rozwoju posiada kolejne projekty związane z energią wiatrową, słoneczną i magazynowaniem energii o łącznej mocy około 1 GW.

Celem działalności EDF Renewables jest wsparcie transformacji energetycznej w Polsce dzięki wykorzystaniu swojej globalnej wiedzy w zakresie technologii słonecznych, lądowych i morskich elektrowni wiatrowych. Szczególnie w obliczu prezentowanej w tym roku strategii energetycznej Polski, która deklaruje, że w 2025 r. moc odnawialnych źródeł energii będzie stanowić połowę mocy zainstalowanej w kraju, a do 2040 r. wzrośnie do 68%.

Cieszę się, że, sfinalizowaliśmy ten zakup i jako jedna z pierwszych  firm w Polsce realizujemy projekt magazynowania energii. To kolejny krok potwierdzający ambicje EDF Renewables do rozwoju w naszym kraju i przyczynienia się do realizacji celów Polski w zakresie rozwoju energii odnawialnej. Przejęcie przyczynia się również do osiągnięcia celu grupy EDF, jakim jest bycie liderem rynku w Europie z dodatkowymi 10 GW mocy magazynów energii do 2035 roku. – podkreśla Alicja Chilińska-Zawadzka, Dyrektor Generalna EDF Renewables Polska.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ