Partner serwisu
04 kwietnia 2024

Stan i przyszłość elektrowni wiatrowych w Polsce

Kategoria: Aktualności

Elektrownie wiatrowe stanowią istotny element transformacji energetycznej, zwłaszcza w kontekście walki ze zmianami klimatycznymi i koniecznością redukcji emisji gazów cieplarnianych. W Polsce, mimo wyzwań związanych z ustawodawstwem czy niepokojami społecznymi wywołanymi nieodpowiedzialnymi opiniami polityków w przeszłości, sektor elektrowni wiatrowych dynamicznie się rozwija, co jest związane zarówno z polityką energetyczną kraju, zobowiązaniami wynikającymi z Krajowego Planu Odbudowy, jak i rosnącym zainteresowaniem inwestycyjnym w tej dziedzinie.

Stan i przyszłość elektrowni wiatrowych w Polsce

Obecnie elektrownie wiatrowe odpowiadają za znaczną część energetyki odnawialnej w Polsce. Zgodnie z danymi Instytutu Energetyki Odnawialnej, moc zainstalowana elektrowni wiatrowych w kraju przekroczyła łącznie 15 gigawatów na koniec 2023 roku, co stanowi istotny wzrost w porównaniu z latami poprzednimi. Jednakże, mimo tych pozytywnych wskaźników, farmy wiatrowe w Polsce stoją także przed licznymi wyzwaniami.

Główne bariery dla sektora elektrowni wiatrowych

Jednym z głównych problemów, z którym boryka się sektor elektrowni wiatrowych w Polsce, jest kwestia planowania przestrzennego i akceptacji społecznej. Lokalni mieszkańcy często wyrażają sprzeciw wobec budowy nowych farm wiatrowych, obawiając się negatywnego wpływu na otoczenie naturalne, krajobraz oraz zdrowie mieszkańców. Konieczne jest zatem podejmowanie działań mających na celu edukowanie lokalnych społeczności, dostarczając im rzetelnych treści, takich jak między innymi opracowanie wydane w 2022 roku przez Polską Akademię Nauk „Elektrownie wiatrowe w środowisku człowieka”.

Kolejnym wyzwaniem dla rozwoju elektrowni wiatrowych w Polsce są kwestie techniczne i infrastrukturalne, takie jak konieczność rozbudowy sieci przesyłowej oraz zapewnienie stabilności dostaw energii. Inwestycje w rozwój sieci elektroenergetycznej są kluczowe dla umożliwienia efektywnego integrowania elektrowni wiatrowych z systemem energetycznym. Konieczny jest również rozwój logistyki i technologii umożliwiającej transportowanie elementów turbin wiatrowych do wszystkich miejsc, w których możliwe jest ich posadowienie.

Perspektywy na przyszłość - rozwój i możliwości

Mimo wielu wyzwań, perspektywy rozwoju elektrowni wiatrowych w Polsce pozostają obiecujące. Rząd kontynuuje działania mające na celu wsparcie rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii, w tym elektrowni wiatrowych, poprzez stworzenie stabilnego środowiska regulacyjnego, w szczególności uproszczenie procedur środowiskowych, planistycznych oraz procesu uzyskiwania warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej.

W długoterminowej perspektywie elektrownie wiatrowe w Polsce mogą odegrać kluczową rolę w procesie dekarbonizacji sektora energetycznego, zwłaszcza w kontekście zobowiązań międzynarodowych dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych. Konieczne będzie jednak podejmowanie działań zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym, mających na celu wyeliminowanie barier rozwoju oraz promowanie zrównoważonego wzrostu sektora elektrowni wiatrowych. W tym kontekście kluczowym wydaje się uregulowanie kwestii repoweringu, czyli wymiany generatorów na urządzenia bardziej wydajne bez konieczności przechodzenia całego procesu inwestycyjnego. Czasu jest coraz mniej, ponieważ pierwsza wymiana może być konieczna już za kilka lat. 

W podobnym okresie zmierzymy się w Polsce z wyzwaniem, którym jest recykling wyeksploatowanych łopat. Pojawiają się już rozwiązania takie jak mechaniczne rozdrabnianie i powtórne wykorzystanie jako dodatek do materiałów budowlanych. Ważne, aby ustawodawca pochylił się nad tymi zagadnieniami już teraz. Planowanie z wyprzedzeniem może nam przynieść realne korzyści, być może warto rozważyć poszerzoną współpracę lokalnych operatorów farm wiatrowych z producentami turbin w tym zakresie.

Podsumowując, choć sektor elektrowni wiatrowych w Polsce stoi przed pewnymi wyzwaniami, to perspektywy jego rozwoju są obiecujące. Kluczową rolę w dalszym rozwoju będą odgrywały działania mające na celu zwiększenie akceptacji społecznej, rozwój infrastruktury elektroenergetycznej, łańcuchów dostaw oraz kontynuacja wsparcia ze strony polityki energetycznej kraju.

Autor: Dominik Idaszak, Deputy Head of Development / Wind Development Coordinator PAD RES

źródło: PAD RES
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ