Partner serwisu
19 kwietnia 2024

Pierwszy projekt fotowoltaiczny Energi na Dolnym Śląsku

Kategoria: Aktualności

Energa Wytwarzanie, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN, nabyła od brytyjskiej firmy Lightsource bp spółkę celową, posiadającą prawa do gotowego do budowy projektu instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy ok. 130 MW. Inwestycja planowana jest około 12 km na północ od miasta Głogów (woj. dolnośląskie).

Pierwszy projekt fotowoltaiczny Energi na Dolnym Śląsku

Projekt instalacji PV jest obecnie w fazie gotowości do budowy i w kwietniu br. planowane jest wydanie polecenia rozpoczęcia prac Generalnemu Wykonawcy. Instalacja fotowoltaiczna ma powstać w gminie Kotla w powiecie głogowskim, w województwie dolnośląskim, a data oddania do eksploatacji przewidywana jest przed końcem roku 2025.

Zakup spółki celowej umożliwia wybudowanie i przekazanie do eksploatacji instalacji fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej 130 MW (z potencjałem do przewymiarowania do 170 MW) i wytwarzanie energii elektrycznej o wolumenie ok. 145,40 GWh w – pierwszym roku eksploatacji z potencjałem do zwiększenia produkcji w przyszłości.

Dynamiczny rozwój obszaru OZE

Energa Wytwarzanie jest również w procesie akwizycji kolejnych źródeł odnawialnych. W czerwcu spółka podpisała z portugalską grupą Greenvolt umowę na zakup źródeł OZE – farmy wiatrowej i czterech fotowoltaicznych – o łącznej mocy ok. 59 MW.

W październiku 2023 r. zawarła z kolei przedwstępną umowę nabycia spółki celowej, realizującej projekt budowy nowych hybrydowych źródeł odnawialnych „Kleczew Solar & Wind” z firmą Lewandpol Holding. Inwestycja powstaje w gminie Kleczew w województwie wielkopolskim, a jej łączna moc wyniesie do 334 MW.

Na początku br. Energa Wytwarzanie sfinalizowała również projekt polegający na budowie pięciu małych instalacji PV o mocy do 1 MW każda, zlokalizowanych w województwach: warmińsko-mazurskim (farmy PV Samolubie I i II oraz PV Pierzchały), kujawsko-pomorskim (PV Czernikowo+) oraz wielkopolskim (PV Przykona). Zastosowane w tych instalacjach panele wyprodukowane zostały w technologii bifacjalnej, co oznacza, że są w stanie produkować energię, pozyskując światło z dwóch stron paneli.

Po sfinalizowaniu zarówno inwestycji własnych (rozbudowa PV Wielbark, budowa PV Gryf i PV Żuki), jak też akwizycji (umowy z Greenvolt i Lewandpol Holding) łączna moc zainstalowana źródeł odnawialnych Energi wzrośnie do blisko 990 MW.

Kolejne 550 MW w planach

Dla Grupy Energa rozbudowa potencjału fotowoltaicznego to w tej chwili dominujący kierunek rozwoju źródeł odnawialnych. Jeszcze w pierwszym kwartale br. Energa Green Development (EGD), spółka wyznaczona w Grupie ORLEN do rozwoju lądowych źródeł odnawialnych, planuje rozpocząć budowę pięciu kolejnych instalacji. Dwie z nich powstaną w woj. warmińsko-mazurskim, będą to PV Barczewo (9,4 MW mocy zainstalowanej) i PV Działdowo (5,9 MW). Oprócz tego w woj. mazowieckim budowane będą farmy PV Płońsk 1 i PV Płońsk 2 (odpowiednio 8,3 oraz 8,7 MW), a w kujawsko-pomorskim PV Wąbrzeźno o mocy 10,1 MW. Po uruchomieniu będą one w stanie wyprodukować w ciągu roku dość energii, aby zasilić ok. 21 tys. gospodarstw domowych.

Pięć planowanych instalacji fotowoltaicznych to tylko część całego portfolio Energi Green Development, które obejmuje projekty na różnym etapie realizacji o łącznej mocy 550 MW. Ok. 180 MW z nich ma być docelowo zrealizowanych w formule cable-pooling, czyli z wykorzystaniem już istniejącego przyłącza, z którego korzysta też inne źródło OZE (farma wiatrowa). Pozwala to na optymalne wykorzystanie dostępnego potencjału przyłączeniowego, ponieważ instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe rzadko produkują energię w pełnym wymiarze w tym samym czasie.

Strategiczny kierunek rozwoju

Grupa Energa, w odpowiedzi na zmiany wprowadzone do strategii rozwoju Grupy ORLEN, zaktualizowała w grudniu ub. r. założenia Wieloletniego Planu Inwestycji Strategicznych (WPIS) i Strategicznego Planu Rozwoju (SPR). Rozpisane na lata 2024-2030 dokumenty zakładają znaczący wzrost planowanych nakładów inwestycyjnych.

W perspektywie siedmiu lat spółki Grupy Energa zrealizują inwestycje o łącznej wartości blisko 48 mld w celu intensywnego wzrostu mocy zainstalowanych w OZE oraz dalszego wzrostu sprzedawanej energii elektrycznej pochodzącej z OZE. Realizacja zaktualizowanego planu strategicznego może przynieść wzrost EBITDA Grupy Energa wynoszący dwuipółkrotność wyniku za 2022 rok. Prawie 14 mld zł przeznaczone zostanie na rozwój źródeł odnawialnych. Dzięki temu moc zainstalowana w aktywach odnawialnych Grupy Energa wzrosnąć ma do poziomu ok. 3,6 GW do roku 2030.

źródło: informacja prasowa media.energa.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ