Partner serwisu
25 kwietnia 2024

SMR - rewolucja w polskiej energetyce jądrowej

Kategoria: Aktualności

Zgodnie z zapowiedzią Komisji Europejskiej, małe reaktory modułowe (SMR) stanowią kluczowy element strategii wzmacniającej łańcuch dostaw energii jądrowej w Europie. Co więcej, oficjalne komunikaty wielu polskich podmiotów zainteresowanych SMRami jednoznacznie ugruntowują ich przyszłość w gospodarce. Jednak, co tak naprawdę kryje się pod tym terminem i jakie są wszystkie korzyści z wprowadzenia SMR?

SMR - rewolucja w polskiej energetyce jądrowej

SMR - Polska rewolucja energetyczna?

Zatem, czym tak naprawdę są tytułowe małe reaktory modułowe? Dane zawarte w materiale informacyjnym autorstwa Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii "Małe Reaktory Modułowe - alternatywa dla dużych obiektów jądrowych czy ich uzupełnienie", wyjaśniają, że Small Modular Reactors są reaktorami o mocy zazwyczaj do 300 MWe, które w założeniu powinny być produkowane seryjnie, aby konkurować ekonomicznie z tradycyjnymi, dużymi jednostkami. Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy małymi reaktorami modułowymi oraz tradycyjnymi reaktorami?


Podstawowy kontrast skrywany jest w samej nazwie obiektu. Przede wszystkim, opisywana technologia wyróżnia się stosunkowo niewielkimi rozmiarami. Powierzchnia, którą będzie zajmować elektrownia z jednym blokiem Rolls-Royce SMR (o mocy 470 MWe), będzie wynosiła jedynie 4 ha.


Kolejny aspekt nawiązuje do ich modularności. Małe reaktory modułowe konstruowane są bowiem na terenie specjalistycznych zakładów produkcyjnych, a następnie transportowane do punktu docelowego użytkowania. Dzięki temu, technologia pozwala na sprawny i optymalny proces konstrukcji, a także pełną integrację modułów. Wówczas poszczególne jednostki SMR mogą tworzyć bardziej lub mniej rozbudowane bazy energetyczne, dopasowując się do realnych potrzeb.

Jakie są korzyści z wprowadzenia SMR?

Wspomniana modułowość i kompaktowość to jedynie niewielki fragment wszystkich benefitów, wynikających z zastosowania obiektów SMR. Dzięki nim sama inwestycja nabiera wyjątkowo wszechstronnego i plastycznego charakteru, dostosowując się do rzeczywistych wymagań danego sektora. Dodatkowo, nadmieniona modułowość przyczynia się jednocześnie do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.


Kompleks energetyczny, składający się z kilku elementów, zapewnia ciągłość pracy, nawet w przypadku pojawiających się trudności. Wyłączenie z obiegu jednego reaktora nie powoduje wówczas całkowitej utraty funkcjonalności bazy, ułatwiając równocześnie wykonanie niezbędnych działań serwisowych.


Jednak, bezpieczeństwo nawiązuje również do samego procesu użytkowania.


Na koniec należy nawiązać do kwestii osiągnięcia neutralności klimatycznej. Korzyści wynikające z budowy Small Modular Reactors nie ograniczają się tylko do kwestii bezpieczeństwa i korzyści finansowych, ale również troski o stan środowiska naturalnego. Według specjalistów z World Nuclear Association, podczas całego cyklu życia reaktora jądrowego, poziom emisji dwutlenku węgla porównywalny jest z wynikami elektrowni wiatrowych!

Wyzwania dla SMR w Polsce

Pomimo wielu benefitów i zalet, technologia jądrowa wciąż budzi wiele emocji oraz kontrowersji. Jakie są podstawowe bariery powstania małych reaktorów modułowych w lokalnych warunkach?


Eksperci podkreślają, że jednym z najważniejszych utrudnień jest początkowa faza rozwoju samej technologii w regionalnym środowisku. Zaawansowane i rozbudowane projekty są bowiem domeną krajów cechujących się prężną gospodarką - doskonałym przykładem są Chiny.


Co więcej, regularne przesunięcia terminu zainicjowania technologii SMR również działają niekorzystnie na efektywność i opłacalność całego projektu. Każde opóźnienie zwiększa bowiem koszty niezbędne do uruchomienia reaktorów, obniżając jednocześnie ich rentowność, a w konsekwencji zainteresowanie potencjalnych inwestorów.


Finalnym wyzwaniem jest zaprojektowanie wydajnego i nowoczesnego łańcucha dostaw, który jest niezbędny podczas realizacji modułowych reaktorów. Co więcej, niepokój nie ogranicza się wyłącznie do aspektów technicznych lub logistycznych, ale również gospodarczych. Wielu specjalistów obawia się braku zaangażowania lokalnych przedsiębiorców w tak innowacyjnym przedsięwzięciu. Jedna, istnieje krajowy operator, który posiada już ogromne doświadczenie w tym obszarze!

Małe reaktory modułowe w Polsce, czyli Industria Nuclear Solutions

Industria Nuclear Solutions wchodzi w skład Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA S.A. i skupia się na rozwoju niekonwencjonalnych, ale i zrównoważonych rozwiązań technologicznych z zakresu energetyki jądrowej.


Do podstawowych zadań ekspertów z Industria Nuclear Solutions należy budowa małych reaktorów modułowych, ale także fabryk produkcyjnych. Misją jest także stworzenie specjalistycznego centrum badawczo-rozwojowego.

 

 

źródło: Artykuł zewnętrzny
Tagi: SMR
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ