Partner serwisu
30 kwietnia 2024

LPEC podsumowuje okres grzewczy 2023/2024

Kategoria: Aktualności

Wzrost temperatur na zewnątrz i zapowiadana zmiana pogody sprawiły, że większość budynków w Lublinie nie potrzebuje już tyle ciepła do ogrzewania pomieszczeń. W związku z powyższym lubelski system ciepłowniczy przechodzi na tzw. tryb letni. Oznacza to, że jutra aż do jesieni, całe miasto będzie zasilała tylko jedna elektrociepłownia, zapewniając głównie ciepłą wodę w kranach. To również właściwy moment aby podsumować miniony okres grzewczy.

LPEC podsumowuje okres grzewczy 2023/2024

W sezonie grzewczym 2023/2024 mieszkańcy Lublina z ciepła systemowego korzystali przez 208 dni czyli prawie dwie trzecie roku, a średnia temperatura wyniosła +4,81 st. C. Cały okres grzewczy był dość krótki i należał do najcieplejszych w okresie ostatnich 60 lat. „Rekordzistą ciepła” był luty ze średnią temperaturą przekraczającą +5,5 st. C. To był zdecydowanie najcieplejszy luty w całej historii pomiarów Spółki. Najzimniejszym miesiącem był styczeń ze średnią temperaturą -1,44 st. C, najzimniejszym dniem był 9 stycznia, kiedy temperatura o 6.00 spadła do -19 st. C.

W okresie od października 2023 do marca 2024 roku zużycie ciepła w lubelskim systemie ciepłowniczym wyniosło 2.988 TJ i było niższe o 2% w porównaniu do analogicznego okresu w sezonie 2022/2023.

Należy zaznaczyć, że „sezon grzewczy” jest jedynie pojęciem umownym. To odbiorcy decydują, kiedy ogrzewanie zostanie włączone lub wyłączone. Nie istnieje także konkretny termin rozpoczęcia lub zakończenia sezonu grzewczego. Jedynie dla własnych potrzeb analitycznych LPEC ustala go na podstawie informacji, kiedy większość odbiorców rozpoczyna lub kończy ogrzewanie swoich obiektów. W tym roku np. początek tak wyznaczonego sezonu przypadł na 6 października 2023 roku a koniec na 30 kwietnia 2024 roku. 

------------------------------------
Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. zarządza jednym z największych systemów ciepłowniczych w całym kraju – pod względem zamówionej mocy cieplnej system zajmuje 9. miejsce. Firma eksploatuje obecnie 469 km sieci ciepłowniczych i prawie 2419 węzłów cieplnych. LPEC S.A. dostarcza ciepło do 75% gospodarstw domowych w Lublinie, ogrzewając blisko 250 tysięcy jego mieszkańców. Firma obchodzi w tym roku swój Jubileusz 60-lecia.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ