Partner serwisu
20 czerwca 2024

Jak osiągnąć energetyczną niezależność dzięki kogeneracji?

Kategoria: Aktualności

Kogeneracja jest z nami od wielu lat, chociaż jeśli nie znasz tego pojęcia, to zjawisko pewnie wydaje Ci się obce. Jest to jednoczesne produkowanie energii elektrycznej i energii cieplnej. Technologie kogeneracyjne wykorzystywane są np. w wielkoskalowych elektrociepłowniach, ale na mniejszą skalę znajdują zastosowanie w ramach jednej firmy. Sprawdź, co kogeneracja może dać Tobie i Twojemu biznesowi.

Jak osiągnąć energetyczną niezależność dzięki kogeneracji?

Nowoczesne rozwiązanie kogeneracyjne

Wytwarzanie równocześnie ciepła i elektryczności sprawia, że oszczędza się większą ilość paliwa (węgla, gazu itp.), niż gdyby generowano je osobno w takich samych ilościach. Używa się do tego tzw. kogeneratora, który jest częścią bloku kogeneracyjnego. W wielkoskalowych elektrociepłowniach dzieje się to poprzez użycie ciepła zawartego w parze wodnej, która jednocześnie zasila turbiny generujące elektryczność.

Turbiny mogą być gazowe, gazowo-parowe lub gazowe z kotłem odzyskowym. Użycie kogeneracji pozwala sporo zaoszczędzić, a przede wszystkim jest wygodniejsze. Co istotne, równoczesne wytwarzanie ciepła i prądu można uzyskać dzięki wielu źródłom – istnieją zarówno elektrociepłownie parowe, jak i gazowe, a energię cieplną na świecie produkuje się też w elektrowniach jądrowych.

Kogeneracja (https://www.ewe.pl/kogeneracja) to nie tylko wielkie zakłady działające w ramach energetyki zawodowej. Ta metoda jest stosowana również przez… silniki samochodowe wyposażone w prądnicę i alternator. W tym przypadku energia cieplna jest ograniczana przez chłodnicę. Kogeneracja może być używana także przez inne przedsiębiorstwa, jednak powstałe w tym wyniku ciepło nie zawsze jest wykorzystywane. W takim przypadku warto zainteresować się metodami jego odzyskania. Na świecie opracowywane są technologie, które mają uczynić to możliwym, np. poprzez odzyskiwanie ciepła wydzielanego przez ścieki lub podziemną kolej miejską (metro).

Sprawdź zastosowania kogeneracji w ramach efektywności energetycznej

Według danych aż 11% energii elektrycznej produkowanej w Unii Europejskiej pochodzi z kogeneracji. Szczególnie chętnie wykorzystywana jest ona zakładach przemysłowych, w których różnego rodzaju sprzęty mechaniczne oprócz wykonywania swoich codziennych zadań produkują też dużą ilość ciepła. Dzięki kogeneracji odzyskuje się je i przekazuje do systemu ogrzewania budynku.

Jeżeli jesteś właścicielem tego typu zakładu, zastanów się nad różnego rodzaju rozwiązaniami kogeneracyjnymi. Pomaga w tym Grupa EWE, której doradcy zajmują się dopasowywaniem najlepszych rozwiązań energetycznych do klientów.

Usprawnienie efektywności energetycznej firmy to zawsze spore wyzwanie, jednak z pomocą profesjonalnego doradcy jest znacznie prostsze. Z jego pomocą łatwo odkryjesz luki w systemie energetycznym swojego przedsiębiorstwa i poznasz sposoby, jak je załatać. To z pewnością dużą inwestycja, ale dzięki niej możesz osiągnąć wyraźnie niższe rachunki za prąd i ogrzewanie. Znaczne oszczędności w przyszłości to argument przekonujący do wprowadzenia technologii kogeneracyjnej.

źródło: Artykuł sponsorowany
fot. Artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ