Partner serwisu
30 października 2024

Veolia i Innargi łączą siły w projekcie geotermalnym dla Łodzi

Kategoria: Aktualności

Strony zakładają długoterminową współpracę, której efektem będzie dostarczenie ok. 200 MW energii geotermalnej.

Veolia i Innargi łączą siły w projekcie geotermalnym dla Łodzi

Veolia Energia Polska i Veolia Energia Łódź nawiązały z Innargi oraz Miastem Łódź strategiczną współpracę w zakresie rozwoju energii geotermalnej w Łodzi. Celem projektu jest zapewnienie ciepła geotermalnego, które zasili zarządzaną przez Veolię Energię Łódź sieć ciepłowniczą. Przedsięwzięcie jest jednym z elementów dekarbonizacji łódzkiego systemu ciepłowniczego, poprawy efektywności energetycznej w oparciu o odnawialne źródła energii, zgodnie ze strategią Veolii w zakresie transformacji ekologicznej. Strony planują współpracę, której efektem mogą być dostawy energii geotermalnej o mocy ok. 200 MW.

Potencjał ciepłownictwa geotermalnego w Europie wciąż pozostaje niewykorzystany. Główne przeszkody stanowią znaczące koszty inwestycyjne oraz warunki geologiczne. Jednak innowacyjne podejście duńskiej firmy Innargi może zmienić tę sytuację. Innargi, lider w dziedzinie geotermii, obecnie realizuje w Danii projekt największej ciepłowni geotermalnej w Unii Europejskiej. Firma wprowadziła nowy model biznesowy, traktując energię geotermalną jako usługę. Ta koncepcja zabezpiecza Veolię przed koniecznością ponoszenia wysokich kosztów inwestycyjnych związanych z badaniami geologicznymi, budową infrastruktury oraz eksploatacją złoża.
Takie rozwiązanie może otworzyć nowy rozdział dla ciepłownictwa, czyniąc geotermię bardziej dostępną i atrakcyjną opcją dla miejskich sieci ciepłowniczych. Model Innargi minimalizuje ryzyko finansowe i operacyjne, jednocześnie umożliwiając korzystanie z czystego, odnawialnego źródła energii.

List intencyjny w sprawie współpracy w projekcie geotermalnym został podpisany przez strony dzisiaj podczas Łódzkiej Konferencji Geotermalnej.

- Naszym celem jest zapewnienie mieszkańcom czystego, stabilnego ciepła, które jest odporne na zmienność rynków energetycznych. Veolia konsekwentnie dąży do wdrażania ekologicznych rozwiązań, a projekt geotermalny jest dowodem naszego zaangażowania
w efektywną transformację energetyczną i bardzo dobrze wpisuje się w założenia naszej globalnej strategii GreenUp. Geotermia to kolejny projekt, jaki chcemy realizować z Miastem Łódź w zakresie ciepła systemowego i wyzwań środowiskowych stawianych zarówno przed branżą energetyczną, jak i samorządami - powiedział Luiz Hanania, Dyrektor Generalny Grupy Veolia w Polsce, Prezes Zarządu.


Nowa era zrównoważonej energii w Łodzi

Veolia Energia Łódź, producent ciepła systemowego i energii elektrycznej, odpowiada za dostarczanie ciepła do większości łódzkich domów oraz kluczowych obiektów publicznych
i zakładów przemysłowych. Projekt geotermalny wpisuje się w długoterminową strategię spółki, której celem jest dekarbonizacja między innymi poprzez rozwój odnawialnych i konkurencyjnych cenowo źródeł energii. Geotermia jako niezależne od warunków atmosferycznych źródło energii, może w przyszłości stanowić istotny filar łódzkiego systemu ciepłowniczego.

- Dla Veolii rozwój zrównoważonych rozwiązań energetycznych to priorytet. Włączenie energii geotermalnej do naszego miksu paliwowego jest kolejnym kamieniem milowym w naszej strategii transformacji ekologicznej. Współpraca z Innargi oraz Miastem Łódź daje nam możliwość wdrożenia odnawialnego źródła ciepła w szeroki wachlarz projektów dekarbonizacyjnych łódzkiego systemu ciepłowniczego - powiedziała Anna Kędziora-Szwagrzak, prezes zarzadu Veolii Energii Łódź.


Kompleksowa obsługa i odpowiedzialność Innargi

Innargi, deweloper i operator ciepłowni geotermalnych, wnosi swoje doświadczenie w realizacji projektów geotermalnych w modelu „kompleksowej obsługi” (One-Stop-Shop). Spółka oferuje pełne wsparcie na każdym etapie projektu – od poszukiwania zasobów geotermalnych, przez budowę zakładów, aż po ich eksploatację. Dzięki temu Veolia Energia Łódź i jej klienci będą mogli liczyć na stabilne dostawy ekologicznego ciepła o wysokiej efektywności energetycznej.

- Energia geotermalna to przyszłość zrównoważonych miast. Cieszymy się, że możemy wspierać Łódź w osiągnięciu jej ambitnych celów energetycznych, dostarczając rozwiązania, które przyczynią się do redukcji emisji CO2 i zwiększenia efektywności energetycznej. Pomimo licznych zalet ciepłownictwa geotermalnego, jego zastosowanie w europejskich systemach ciepłowniczych do tej pory pozostaje ograniczone ze względu na bariery finansowe i geologiczne. Łódź jest dla nas kluczowym miejscem na mapie inwestycji geotermalnych. Jestem przekonany, że oferowany przez nas model biznesowy pozwoli na wprowadzenie geotermii do procesu transformacyjnego systemów ciepłowniczych Veolii - powiedział Samir Abboud, prezes zarządu Innargi.


Zrównoważony rozwój i długoterminowa współpraca

Projekt geotermalny w Łodzi to nie tylko inwestycja w czyste źródło energii, ale także szansa na ważny krok na drodze do neutralności klimatycznej miasta. Realizacja zakładów geotermalnych ma potencjał stać się wzorem dla innych miast w Polsce i na świecie, pokazując, jak skutecznie można przeprowadzić zieloną transformację sektora ciepłowniczego.

- Łódź od lat stawia na innowacyjne i ekologiczne rozwiązania, które przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców. Veolia, która zarządza kluczową dla miasta infrastrukturą ciepłowniczą, jest naszym ważnym partnerem w osiąganiu celów klimatycznych i współtworzeniu zrównoważonego miasta. Współpraca z Veolią i Innargi przy projekcie geotermalnym to kolejny krok w kierunku zwiększenia naszego potencjału energetycznego w sposób przyjazny dla środowiska - podsumowała Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi .

Miasto Łódź, rozumiejąc znaczenie projektu dla lokalnej społeczności, zadeklarowało pełne wsparcie merytoryczne oraz współpracę w zakresie prowadzonych badań. Dzięki współpracy Veolii, Innargi oraz Miasta Łódź, projekt geotermalny stanie się istotnym krokiem w kierunku zielonej przyszłości Łodzi, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego oraz rozwoju ekologicznych rozwiązań ciepłowniczych.

 

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ