Efektywnie działamy na rzecz zrównoważonego rozwoju w strukturze Partnership for Carbon Accounting Financials
Bank Gospodarstwa Krajowego dołączył do Partnership for Carbon Accounting Financials (PCAF) - organizacji, która stworzyła wspólny, dla wszystkich działających w jej strukturze instytucji, standard liczenia śladu węglowego wynikającego z ich działalności portfelowej i inwestycyjnej.
PCAF to międzynarodowe partnerstwo, które aktywnie działa od 2015 roku, opracowuje i wdraża narzędzia do oceny wielkości emisji gazów cieplarnianych związanych z pożyczkami i inwestycjami. Podejście to zapewnia instytucjom jednolity, globalny standard liczenia i raportowania danych dotyczących finansowanych emisji. PCAF zrzesza obecnie prawie 550 instytucji finansowych, które pochodzą z ponad 80 krajów na całym świecie.
Bank Gospodarstwa Krajowego jest piątym polskim bankiem, który dołączył do PCAF.
Obecność w strukturach organizacji daje BGK możliwość korzystania z wypracowanej przez PCAF metodyki kalkulacji śladu węglowego, a także dostęp do wiedzy, najnowszego know-how, dobrych praktyk rynkowych i konsultacji z ekspertami.
- Staramy się być liderem w gronie podmiotów uczestniczących w transformacji energetycznej. Z jednej strony wiąże się to bezpośrednio z podstawowym obszarem naszej działalności, czyli finansowaniem inwestycji naszych klientów w innowacyjne projekty energetyczne. Z drugiej - nakłada na nas obowiązek monitorowania emisyjnej jakości portfela kredytowego i promowania rozwiązań niskoemisyjnych, zgodnie z zasadami transformacji, a także z naszą misją wspierania zrównoważonego rozwoju w Polsce. Usystematyzowany pomiar śladu węglowego jest niezbędnym narzędziem do oceny, które z przedsięwzięć naszych klientów możemy finansować będąc w zgodzie z naszą strategią - powiedział Mateusz Szczurek, członek zarządu BGK.
Udział w Partnership for Carbon Accounting Financials to tylko jedna z podejmowanych przez bank inicjatyw z obszaru zrównoważonego rozwoju.
Bank Gospodarstwa Krajowego uczestniczy w szeregu projektów związanych z finansowaniem transformacji energetycznej, m.in. w obszarze budowy i modernizacji sieci energetycznych, budowy OZE, w tym morskich farm wiatrowych, magazynów energii, projektów podnoszących efektywność energetyczną przedsiębiorstw, a także przyczynia się do zielonej transformacji miast.
Szczegóły dotyczące zaangażowania w projekty z obszaru zrównoważonego rozwoju BGK prezentuje w swoim ostatnim raporcie zintegrowanym za 2023 rok. Informacje na temat zarządzania ryzykiem, w tym emisyjność portfela kredytowego, są też dostępne w ostatnim raporcie o ujawnieniach ryzyka ESG za 30.06.2024 roku.
- Stając się członkiem Partnership for Carbon Accounting Financials, dołączamy do międzynarodowego grona instytucji, realnie dbających o środowiskowy wpływ inwestycji, w które angażują się finansowo. Mierzalność i transparentność wspieranych działań to dla nas podstawa analizy projektów, w które chcemy się włączać - powiedział Mateusz Szczurek, członek zarządu BGK.
Komentarze