Domy Dobrej Energii już po raz piąty
Energa kontynuuje działania na rzecz potrzebujących dzieci i młodzieży. W ramach nowej edycji programu Domy Dobrej Energii na dachach kolejnych placówek opiekuńczo-wychowawczych pojawią się instalacje fotowoltaiczne, a podopieczni tych miejsc będą mogli skorzystać z warsztatów edukacyjnych oraz inicjatyw ekologicznych i turnusów wytchnieniowych, pozwalających dzieciom oderwać się od codziennych obowiązków.

Grupa Energa realizuje program Domy Dobrej Energii od 2021 roku, wspierając placówki opiekuńczo-wychowawcze. Program łączy działania ekologiczne, edukacyjne i społeczne, a jego celem jest poprawa jakości życia dzieci oraz obniżenie kosztów funkcjonowania danej placówki, związanych ze zużyciem energii elektrycznej. Do tej pory instalacje fotowoltaiczne oraz magazyny energii zamontowano w 28 placówkach – 27 w Polsce i jednej w Sudanie Południowym. Program objął już blisko 600 dzieci w Polsce oraz 1000 dzieci w Afryce.
– Domy Dobrej Energii łączą w sobie elementy wychowawcze, edukacyjne – związane z ochroną środowiska, ale także, co najważniejsze, program wspiera tych najmłodszych, chyba najbardziej doświadczonych przez los. Dzięki inicjatywie mieszkańcy placówek pomocowych objętych projektem mogą nie tylko korzystać z zielonej energii, ale także poczują, że ich przyszłość może być pełna pozytywnych zmian – powiedział Piotr Szymanek, wiceprezes Zarządu Energi SA.
Wspólnie dla przyrody
Podczas inauguracji piątej edycji projektu na terenie placówki opiekuńczo-wychowawczej w Nowej Wsi Lęborskiej odbyło się wspólne sadzenie drzew i krzewów oraz warsztaty ekologiczne w ramach projektu „Dbamy o Ziemię”. Uczestnicy nauczyli się rozpoznawać gatunki drzew, tworzyć budki lęgowe dla ptaków i domki dla owadów, a także poznali zasady pielęgnacji tych nowych przestrzeni.
W ramach projektu zaplanowano w tym roku nasadzenia w co najmniej czterech placówkach, obejmujące łącznie 60 drzew i 100 krzewów oraz budowę minimum 40 budek lęgowych lub domków dla owadów. W akcjach, w ramach wolontariatu pracowniczego, biorą udział za każdym razem pracownicy Energi. Dotychczas zrealizowano działania w siedmiu placówkach, sadząc 87 drzew i 175 krzewów, a do końca roku planowane są kolejne trzy akcje, co pozwoli osiągnąć łączny wynik 132 drzew i 250 krzewów. W bezpośrednich działaniach jak dotąd wzięło udział prawie 200 osób, w tym 47 wolontariuszy.
„Domy Dobrej Energii” to również turnusy wytchnieniowe, akcja świąteczna „Paczki Dobrej Energii”, liczne warsztaty edukacyjne oraz inne działania wolontariackie pracowników Energi. Projekt wpisuje się w Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ:
Cel 4 – dobra jakość edukacji
Cel 7 – czysta i dostępna energia
Cel 11 – zrównoważone miasta i społeczności
Cel 13 – działania na rzecz klimatu.
Program społeczny Domy Dobrej Energii był wielokrotnie zauważany przez ekspertów w związku z jego pozytywnym oddziaływaniem na otoczenie. Na przestrzeni czasu był nagradzany, m.in. Złotym Listkiem CSR 2024, wyróżnieniem w konkursie Innowator ESG 2023 czy nagrodę Olivia Impact 2023. Praktyka ta co roku znajduje również swoje miejsce w ogólnopolskim Raporcie Odpowiedzialnego Biznesu realizowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Komentarze