Partner serwisu
31 października 2014

Zmiany w polityce klimatycznej Rady Europejskiej bez większego wpływu na ceny uprawnień do emisji CO2

Kategoria: Aktualności

Październikowa prognoza średniej wartości uprawnień EUA w II półroczu 2014 r. zostaje niezmienna w stosunku do wrześniowej i wynosi 6,04 euro.

Zmiany w polityce klimatycznej Rady Europejskiej bez większego wpływu na ceny uprawnień do emisji CO<sub>2</sub>

Głównymi czynnikami wpływającymi na obecną prognozę ceny są:

  • Ustalenia Rady Europejskiej odnośnie nowego pakietu klimatyczno-energetycznego – neutralnie
  • Brak konkretnych ustaleń spotkania ONZ w Bonn – neutralnie/spadek
  • Ogłoszenie kalendarza aukcyjnego na rok 2015 – neutralnie/wzrost

W dniach 23-24 października odbył się unijny szczyt Rady Europejskiej, na którym ustalono zwiększenie celu redukcji gazów cieplarnianych z 30 do 40 proc. do 2030 r., zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w unijnym miksie energetycznym oraz zwiększenie efektywności energetycznej. Jednocześnie Rada Europejska zadecydowała o wsparciu najmniej zasobnych państw UE, do których należy Polska, poprzez przesunięcie 10 proc. darmowych uprawnień z europejskiego rynku do gospodarek unijnych o najniższym PKB na mieszkańca, ponieważ ta grupa państw najdotkliwiej odczułaby zmiany zaostrzonej polityki klimatycznej. Wsparcie przedłuża w dużej mierze obowiązującą derogację rozwijających się gospodarek z najsurowszych obowiązków wobec UE w zakresie ochrony środowiska do 2030 r. W krótkim horyzoncie czasowym osiągnięte porozumienie nie będzie znacznie wpływać na zmiany cen. Jedynie w połączeniu z dodatkowymi zabiegami (np. utworzeniem rezerwy stabilizacyjnej) może wpłynąć na wzrost wartości uprawnień.

Rozmowy
Również bez większego wpływu na ceny uprawnień zakończyła się trzecia tura rozmów klimatycznych ONZ w Bonn. Oznacza to, że negocjatorzy będą musieli bardzo intensywnie pracować podczas zbliżającej się konferencji w sprawie klimatu zaplanowanej na grudzień 2014 r. w Limie (Peru). Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami projekt zapisów porozumienia klimatycznego, jaki ma być podpisany na szczycie klimatycznym w Paryżu, powinien być gotowy do maja 2015 r.

Komisja Europejska przedstawiła szczegóły dotyczące sprzedaży uprawnień na rynku pierwotnym w 2015 r. W przeciągu roku poprzez aukcje na rynek zostanie wprowadzone 652 mln uprawnień EUA. Oferowany wolumen uwzględnia już redukcje wynikające z „backloadingu”. Sam fakt ogłoszenia zmniejszonej wielkości podaży na kolejny rok został już zdyskontowany przez rynek.  Może to natomiast mieć wpływ na ceny w kwietniu 2015 r., kiedy większy popyt będzie związany  z koniecznością umorzenia jednostek przez instalacje.

Źródło: DM Consus

Fot. photogenica

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ