Bezpieczeństwo energetyczne – kolejne inwestycje
Wzrasta bezpieczeństwo energetyczne Polski: w ciągu ostatnich 2 tygodni oddano do użytku 2 odcinki gazociągów i rozpoczęto budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Turów.

Nowy blok energetyczny w Elektrowni Turów - energia dla 1 mln gospodarstw domowych
W poniedziałek rozpoczęła się budowa nowego bloku energetycznego na węgiel brunatny Elektrowni Turów w Bogatyni (woj. dolnośląskie). Wyprodukowana w nowym bloku energia wystarczy na zaspokojenie potrzeb ok. 1 mln gospodarstw domowych. Budowa przyczyni się również znacząco do rozwoju regionu: prace budowlane będzie wykonywać ponad 100 przedsiębiorstw budowlanych, a zatrudnienie w szczytowym momencie budowy sięgnie 2 tys. osób.
Ponad 230 km nowych gazociągów
Z końcem listopada do użytku oddano:
- 64 km odcinek gazociągu relacji Szczecin – Gdańsk,
- 168 km gazociąg Gustorzyn – Odolanów (biegnący przez województwo wielkopolskie i kujawsko – pomorskie).
Budowa gazociągów jest istotnym elementem krajowego systemu przesyłowego i ma strategiczne znaczenie dla powstającego gazoportu w Świnoujściu. Nowe gazociągi pozwolą zwiększyć ilość przesyłanego gazu oraz elastycznie nim zarządzać.
Więcej inwestycji w energetykę: 114 mld na elektrownie i 2000 km gazociągów
Do 2020 r. tylko spółki Skarbu Państwa zainwestują w sektor energetyki ok. 114 mld zł.
Realizowane są inwestycje energetyczne związane z budową nowych mocy wytwórczych w:
Stalowej Woli,
Włocławku,
Kozienicach,
Jaworznie,
Opolu.
W ciągu kilku lat w całej Polsce powstaną bloki o łącznej mocy 5 tys. MW, czyli około 12 proc. polskiego zapotrzebowania na moc.
Do 2023 r. ma powstać również ok. 2000 km nowych gazociągów na terenie Polski oraz połączenia gazowe z krajami UE (Polska – Czechy, Polska – Słowacja, Polska – Litwa).
źródło; premier.gov.pl