Partner serwisu
27 stycznia 2015

W JSW rozpoczęła się procedura zwolnień organizatorów strajku

Kategoria: Aktualności

Strajk zorganizowany w kopalni Budryk przez tamtejszych liderów związkowych 14, 15 i 16 stycznia, został uznany przez zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej za nielegalny. Wobec organizatorów akcji strajkowej uruchomiono procedurę zwolnień.

W JSW rozpoczęła się procedura zwolnień organizatorów strajku

Władze JSW swą decyzję argumentują tym, że organizatorzy strajku narazili ludzi na niebezpieczeństwo prowadząc nielegalną akcję protestacyjną pod ziemią. Akcję protestacyjną pod ziemią prowadziły wyłącznie organizacje związkowe kopalni Budryk i wyłącznie wobec nich spółka zamierza wyciągnąć konsekwencje. Pozostałe organizacje JSW ograniczyły się do prowadzenia wśród załóg masówek informacyjnych i akcji protestacyjnych na powierzchni. 

JSW zarzuca dziewięciu organizatorom nielegalnego protestu pod ziemią w kopalni Budryk złamanie przepisów z zakresu organizacji, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Zdaniem władz spółki protest stanowił zagrożenie dla zdrowia jego uczestników poprzez pozostawanie pracowników w wyrobiskach w miejscach, na które kierownik ruchu zakładu górniczego nie wyraził zgody ponad normy czasu pracy oraz wywołał chaos, zwłaszcza w kwestii miejsca pobytu i przemieszczania się pracowników.

Zgodnie z procedurą pracodawca jest zobowiązany do uzyskania zgody od związków zawodowych na rozwiązanie umowy o pracę z członkami tych związków.

Źródło i fot.: JSW

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ