Partner serwisu
25 lutego 2015

15 lat Towarowej Giełdy Energii

Kategoria: Aktualności

W tym roku Towarowa Giełda Energii celebruje piętnastolecie działalności operacyjnej. Spółka jest główną platformą giełdowego hurtowego obrotu energią elektryczną oraz buduje taką pozycję na rynku gazu. Będąc instytucją zaufania publicznego, zapewnia bezpieczeństwo obrotu oraz przejrzyste procedury transakcyjne i kształtowania się cen towarów giełdowych.

15 lat Towarowej Giełdy Energii

Rozwój Giełdy i podejmowane inicjatywy nie mogłyby mieć miejsca, gdyby nie zaufanie jakim obdarzyli TGE uczestnicy rynku, budując wspólnie od 2000 r. hurtowy rynek energii, a od 2012 r. rynek gazu w Polsce. Nie do przecenienia jest również obecność silnego partnera w postaci największej giełdy papierów wartościowych w regionie GPW S.A., która będąc właścicielem TGE, aktywnie wspiera Spółkę w podejmowanych działaniach.

15 lat Towarowej Giełdy Energii

- Z okazji 15 lat działalności na rzecz stworzenia zliberalizowanych i transparentnych rynków energii elektrycznej, praw majątkowych oraz gazu, pragnę podziękować tym, którzy przyczynili się do rozwoju Giełdy. Dzięki zaangażowaniu oraz determinacji wielu osób nasza branża dzisiaj korzysta z instrumentów, które oferuje dobrze funkcjonujący, konkurencyjny rynek – powiedział Ireneusz Łazor, Prezes Zarządu TGE S.A.  

Osoby, które odegrały istotną rolę w procesie kształtowania się polskiego sektora energetycznego oraz bezpośrednio przyczyniły się do rozwoju Towarowej Giełdy Energii, Zarząd TGE uhonorował specjalnymi statuetkami – Jubileuszowymi Megawatami za wkład w liberalizację polskiego sektora energetycznego.

Otrzymali je:

Jerzy Buzek, Premier Rządu RP w latach 1997–2001, od 2004 poseł do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji, w latach 2009–2012 jego przewodniczący, obecnie szef Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Przemysłu Parlamentu Europejskiego (ITRE)
Andrzej Czerwiński, Przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Energetyki
Jerzy Witold Pietrewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki
Marek Woszczyk, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., były Prezes Urzędu Regulacji Energetyki
Maciej Bando, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki
Wiesław Rozłucki, współzałożyciel Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i jej pierwszy Prezes
Ludwik Sobolewski, drugi Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, obecnie dyrektor generalny Giełdy Papierów Wartościowych w Bukareszcie
Janusz Steinhoff, Wicepremier i Minister Gospodarki w rządzie Jerzego Buzka
Emil Wąsacz, Minister Skarbu Państwa w rządzie Jerzego Buzka, obecnie Prezes Zarządu Stalexport Autostrady S.A.
Jan Bury, w latach 2007-2011 Sekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.
Leszek Juchniewicz, były, wieloletni Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, specjalista i doradcy w zakresie finansów i polityki gospodarczej
Javier Alonso Perez, pierwszy Prezes TGE, dawniej – Giełdy Energii S.A.
Jan Buczkowski, drugi Prezes Giełdy Energii. Pełnił m.in. stanowisko doradcy wiceprezesa Rady Ministrów
Włodzimierz Tyszko, były Prezes Zarządu spółki Elektrim-Volt, później Dyrektor Generalny ds. energetyki i przemysłu kablowego grupy Elektrim
Sławomir Sykucki, doradca Ministra i Wicedyrektor departamentu w Ministerstwie Finansów, wieloletni dyrektor spółek energetycznych.

Źródło i fot.: TGE

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ