Partner serwisu
18 marca 2015

ENERGA-Operator: Kolejny rok z ponad miliardem złotych na inwestycje w sieci

Kategoria: Aktualności

ENERGA-Operator planuje w 2015 roku przeznaczyć 1 115 mln na inwestycje. Priorytetowe kierunki to modernizacja sieci ukierunkowana na poprawę wskaźników niezawodności sieci oraz przyłączanie nowych odbiorców.

ENERGA-Operator: Kolejny rok z ponad miliardem złotych na inwestycje w sieci

Poziom inwestycji jest zbliżony do ubiegłorocznego (1 155 mln). Także priorytety pozostają podobne. Najwięcej pieniędzy  - 519 mln, firma planuje przeznaczyć na poprawę ciągłości zasilania. W kwocie tej zawarta modernizacja istniejących linii i stacji oraz wymiana transformatorów. Zaplanowane w tym zakresie inwestycje będą realizowane według kolejności zapewniającej najwyższą efektywność wydatkowanych nakładów, czyli maksymalnie poprawiające wskaźniki ciągłości zasilania oraz ograniczające awaryjność sieci. Kolejnym  priorytetem jest rozbudowa sieci w związku z przyłączaniem nowych odbiorców i wytwórców energii. Łączne wydatki na ten cel pochłoną 483 mln złotych.

Wymiana liczników
Ponadto w przyjętym przez firmę planie inwestycyjnym przeznaczono m.in. środki na przygotowanie infrastruktury do wdrożenia systemu łączności trankingowej TETRA, wymianę liczników na inteligentne oraz zmiany rozwojowe w systemach informatycznych. Firma będzie kontynuowała prace w zakresie rozwoju sieci inteligentnych smart grid, które częściowo będą dofinansowane zewnętrznie. Planowane jest uruchomienie projektu UPGRID (mechanizmów sterowania siecią nN i SN pozwalających na zarządzaniem stroną popytową i generacją rozproszoną) oraz kontynuacja prac w ramach projektu  SmartToruń (budowa sieci inteligentnej na wyznaczonym do pilotażu terenie).

Źrodło i fot.: ENERGA

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ