Partner serwisu
23 marca 2015

Czyste Powietrze dla Pomorza

Kategoria: Aktualności

Dymiące kominy – to dość częsty widok w wielu miastach, szczególnie w sezonie grzewczym. Tony węgla wrzucane do pieców mają olbrzymi wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy.

Czyste Powietrze dla Pomorza

Energetyka cieplna – elektrociepłownie, ciepłownie, paleniska domowe – przyczyniały się w okresie jesienno-zimowym do znacznych przekroczeń dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń atmosfery. Do lat 80. XX wieku obiekty energetyczne budowane były bez liczenia się z wymogami ochrony środowiska. Potem podejmowane były jedynie doraźne indywidualne programy modernizacyjne. Brak rozwiązań systemowych, powodował degradację środowiska. Dużo się zmieniło w tym zakresie, po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, między innymi w wyniku stosowania w energetyce cieplnej rozwiązań zgodnych z normami proekologicznymi.

Poprawa stanu atomsfery

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku od wielu lat wspiera działania zmierzające do poprawy stanu atmosfery. W początkowym okresie główny nacisk położony został na modernizację źródeł punktowych (elektrociepłownie i ciepłownie). Pozwoliło to znacząco ograniczyć oddziaływanie zawodowego sektora energetycznego na środowisko. W chwili obecnej miejskie ciepło sieciowe spełnia wyśrubowane normy ekologiczne i jest jednym z najlepszych zamienników indywidualnych systemów grzewczych wykorzystujących paliwa stałe. Obecnie główne działania WFOŚiGW w Gdańsku w zakresie ochrony powietrza skierowane są na ograniczenie niskiej emisji. Niska emisja to duża uciążliwość dla otoczenia, szczególnie w aglomeracjach. Jako głównego winowajcę wymienia się tu węgiel. Ważne jest jednak nie tylko to, czym pali się w piecach, ale także jakiej jakości są to urządzenia. Wiele domów, niestety, wciąż jest ogrzewanych przez przestarzałe, niespełniające obowiązujących norm, kotły.

Konkurs

Od 2008 roku zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku ogłasza konkurs „Czyste Powietrze Pomorza”. Osoby fizyczne, wspólnoty i samorządy gminne, dzięki udziałowi w tym konkursie, otrzymują wsparcie finansowe na modernizację ogrzewania węglowego i zastąpienie go innymi źródłami ciepła. W miejscu starych pieców węglowych montowane są kotły na gaz, olej opałowy lub biomasę, a także pompy ciepła i kolektory słoneczne. Dofinansowywane są również inwestycje polegające na podłączeniu do miejskiej sieci ciepłowniczej, która jest jedną z najlepszych opcji ogrzewania na terenach miejskich. Do tej pory konkurs „Czyste Powietrze Pomorza” ogłaszany był sześć razy. W jego wyniku, zlikwidowanych zostało około 1 100 niskosprawnych kotłów węglowych.

W 2014 roku zdemontowanych zostało 299 pieców i kotłów opalanych węglem. 133 z nich zastąpione zostały kotłami zasilanymi gazem, 9 – kotłami opalanymi biomasą, 6 – pompami ciepła, a jeden kotłem olejowym. 27 budynków podłączonych zostało do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dodatkowo zamontowane zostały kolektory o łącznej powierzchni 91 m2. Na te inwestycje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przeznaczył łączną dotację w wysokości 571 000 zł. Rocznie o ponad 2000 ton ograniczona została emisja dwutlenku węgla do atmosfery, tlenku węgla o 61 ton, pyłów – 36 ton.

Niska emisja w Słupsku

Jednym z zadań realizowanych w ramach „Czystego Powietrza Pomorza” w ubiegłym roku był projekt „Ograniczenie niskiej emisji w Słupsku”. Zlikwidowanych zostało ponad sto kotłów opalanych węglem. Do miejskiej sieci ciepłowniczej podłączonych zostało osiem budynków wielorodzinnych w Słupsku. Zdemontowane zostały indywidualne piece, zainstalowano nowoczesne węzły cieplne, mieszkania zostały wyposażone w instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody. Rocznie do atmosfery trafiać będzie mniej o 364 tony dwutlenku węgla. Był to trzeci projekt dotyczący ograniczenia niskiej emisji w Słupsku realizowany w ramach konkursu „Czyste Powietrze Pomorza”. W latach 2011-2012 do miejskiej sieci ciepłowniczej podłączonych zostało 29 budynków. Tym samym zlikwidowanych zostało 378 pieców i kotłów.

Starogard Gdański

Starogard Gdański od wielu lat podejmuje działania zmierzające do poprawy jakości powietrza. Początkowo, dotacje przyznawane były z budżetu gminy. Od czterech lat, Starogard Gdański bierze udział w konkursie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku „Czyste Powietrze Pomorza”. Niezależnie od wysokości środków z WFOŚiGW w Gdańsku, także miasto  dofinansowuje inwestycje. Od 2011 roku w ramach konkursu „Czyste Powietrze Pomorza” zlikwidowanych zostało 125 pieców opalanych węglem. - W Starogardzie Gdańskim występuje problem z niską emisją, głównie poprzez wciąż narastający transport samochodowy  i w przypadku budownictwa jednorodzinnego opalanie domów węglem – mówi Janusz Karczyński, naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego w Urzędzie Miasta Starogard Gdański. - Wszelkie działania mające na celu poprawę jakości powietrza są potrzebne. Powinny one obejmować różne gałęzie gospodarki. Są to jednak zadania długoterminowe i pochłaniające znaczne środki finansowe. Dzięki konkursom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku i uzyskanemu dofinansowaniu na modernizację źródeł ogrzewania, jakość powietrza w naszym mieście systematycznie z roku na rok ulega poprawie – wyjaśnia Janusz Karczyński.

Tczew

Miasto Tczew dotychczas brało udział w dwóch edycjach konkursu „Czyste Powietrze Pomorza” – w 2013 i 2014 roku. W sumie zlikwidowanych zostało 137 pieców i kotłów opalanych koksem lub węglem. Zamontowane zostały 33 kotły gazowe. Cztery budynki podłączone zostały do miejskiej sieci ciepłowniczej. Zainstalowana została jedna pompa ciepła. - Miastu zależy na systematycznym podnoszeniu jakości i komfortu życia mieszkańców. Jakość powietrza ma na to ogromny wpływ. Z tego powodu, gdy dostrzeżono możliwość pozyskania środków na cele związane ze zmniejszeniem zanieczyszczenia powietrza spowodowanego spalaniem węgla w domowych paleniskach, miasto przystąpiło  do konkursu „Czyste Powietrze Pomorza - twierdzi Małgorzata Mykowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku właśnie ogłosił VII edycję konkursu „Czyste Powietrze Pomorza”. Beneficjenci mogą liczyć na 30% dotację na zadania polegające na wymianie źródeł węglowych na bardziej przyjazne środowisku.

Źródło i fot.: WFOŚiGW w Gdańsku

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ