Partner serwisu
27 marca 2015

Kolejne etapy gazociągu relacji Szczecin-Gdańsk uzyskały pozwolenia na użytkowanie

Kategoria: Aktualności

Już trzeci etap inwestycji zyskał pozwolenie na użytkowanie. Chodzi o ukończone odcinki Karlino-Koszalin oraz Koszalin-Słupsk  gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Szczecin-Gdańsk o łącznej długości 265 km i średnicy 700 mm.

Kolejne etapy gazociągu relacji Szczecin-Gdańsk uzyskały pozwolenia  na użytkowanie

Inwestycja zlokalizowana na obszarze województw: zachodniopomorskiego (11 gmin)  i pomorskiego (8 gmin)  została podzielona na cztery etapy. W listopadzie ubiegłego roku ukończono I etap relacji Płoty-Karlino  o długości ok. 64 km. W chwili obecnej finalizowany jest IV etap gazociągu na odcinku Słupsk-Wiczlino, na którym trwają ostatnie prace związane  z uporządkowaniem i przywróceniem terenu do stanu pierwotnego.  

Dofinansowanie
Budowa gazociągu relacji Szczecin-Gdańsk stanowi jeden z istotnych elementów krajowego systemu przesyłowego gazu. Gazociąg umożliwi przesył zwiększonych ilości gazu oraz zapewni dostawy paliwa gazowego na obszary dotąd niezgazyfikowane. Gazociąg będzie również współpracować z innymi obiektami infrastruktury gazowniczej, np. z Kawernowym Podziemnym Magazynem Gazu [KPMG] Kosakowo. Wartość wydatków związanych z budową gazociągu  wynosi  blisko 900  mln złotych,  z czego ponad 206 mln złotych stanowi dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).  
 Ostatnie decyzje
 „Uzyskaliśmy pozwolenie na użytkowanie dla kolejnych dwóch etapów gazociągu relacji Szczecin-Gdańsk. Przed nami ostatnie już decyzje administracyjne finalizujące budowę ponad 1200 km nowych gazociągów wysokiego ciśnienia w perspektywie 2009-2015. Dzięki stałej rozbudowie infrastruktury przesyłowej możemy elastyczniej zarządzać przesyłem gazu w Polsce, stwarzamy nowe przepustowości w systemie  i umożliwiamy przesył zwiększonych ilości gazu” – podkreśla Jakub Stypuła, Dyrektor Pionu Inwestycji GAZ-SYSTEM S.A.   

Prgram na następne lata

Program inwestycyjny 2015-2023  Kolejnym etapem rozwoju polskiego systemu przesyłowego będzie budowa nowych gazociągów w ramach wspieranego przez Unię Europejską gazowego Korytarza Północ-Południe, który pozwoli na pełną integrację infrastruktury przesyłowej w tej części Europy. W tym celu GAZ-SYSTEM S.A. planuje w latach 2015-2023 wybudować w sumie około 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej  i wschodniej części Polski. W tej perspektywie planowane jest także wybudowanie nowych połączeń gazowych z krajami Unii Europejskiej (m.in. Polska – Czechy, Polska – Słowacja, Polska – Litwa).  

Źródło: GAZ-SYSTEM S.A.

Fot. GAZ-SYSTEM

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ