Partner serwisu
15 kwietnia 2015

Niebawem rozpocznie się nabór wniosków do programu LIFE

Kategoria: Aktualności

Komisja Europejska ogłosiła wstępny termin naboru wniosków do programu LIFE w 2015 roku. Wnioski można składać w okresie od 01 czerwca do 15 września 2015 roku. Program LIFE w nowej perspektywie został poszerzony o tematykę klimatyczną i obecnie składa się z 2 podprogramów. Są to „Działania na rzecz Środowiska” oraz „Działania na rzecz Klimatu”.

Niebawem rozpocznie się nabór wniosków do programu LIFE

Łączny budżet Programu wynosi 3,4 mld Euro, z tego 75% środków przypadnie na podprogram środowiskowy, a 25% na klimatyczny. Wśród polskich projektów LIFE dotychczas dominowały projekty z obszaru „Przyroda i różnorodność biologiczna”. - Dlatego  zachęcamy polskich inwestorów, by w tej perspektywie finansowej szukali szans dla projektów w nowych obszarach programu – zaproponowała na konferencji prasowej Dorota Zawadzka-Stępniak, zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW. Ważną cechą tych projektów jest ich innowacyjny charakter (projekty demonstracyjne i projekty pilotażowe). Oferta finansowa Komisji Europejskiej  zawiera dofinansowanie do 60% kosztów kwalifikowanych na poszczególne projekty. Do dotacji KE nie mają zastosowania przepisy dotyczące pomocy publicznej.

Wsparcie z Warszawy

NFOŚiGW nadal będzie kontynuował wsparcie finansowe  Programu LIFE, w oparciu o program priorytetowy „Współfinansowanie programu LIFE”. Łącząc środki unijne z krajowymi - zaoferowanymi przez NFOŚiGW, można uzyskać nawet  do 95% dotacji na projekt,  który wygra rywalizację w Brukseli. 

Nabór w czerwcu

14 kwietnia br. Fundusz ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie projektów LIFE ze środków krajowych w terminie od 1 czerwca 2015 r., z ostatecznym terminem składania wniosków do 22 czerwca 2015 r.
Intensywność dofinansowania projektów uzależniona jest m.in. od formy prawnej podmiotu składającego wniosek i zakresu tematycznego i wynosić będzie do 15% lub do 30% kosztów kwalifikowanych projektów. W przypadku państwowych jednostek budżetowych wynieść może nawet do 40%. Zasady składania wniosków są bardzo podobne do roku 2014. Nowością w porównaniu z naborem zeszłorocznym, jest składanie wniosków przez generator wniosków, dostępny na  stronie internetowej  NFOŚiGW.

Więcej na ten temat na nfosigw.gov.pl

Fot. NFOSiGW

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ