Partner serwisu
25 maja 2015

Ruszają kolejne inwestycje w Azotach Kędzierzyn

Kategoria: Inwestycje

Blisko 630 mln zł będzie kosztować nowa elektrociepłownia oraz instalacja do produkcji płynnych nawozów saletrzano-mocznikowych RSM w Zakładach Azotowych Kędzierzyn.

Ruszają kolejne inwestycje w Azotach Kędzierzyn

- Grupa Azoty uruchamiając kolejne inwestycje po  raz kolejny w ostatnich miesiącach udowadnia, że polska chemia staje się jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki i polskiego przemysłu - powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa podczas wmurowania kamienia węgielnego pod budowę elektrociepłowni w Kędzierzynie-Koźlu.

Nowe projekty inwestycyjne

Minister przypomniał, że do końca 2020 r. Grupy Azoty zainwestuje 7 mld zł. W tym Zakłady Azotowe Kędzierzyn planują przeznaczyć na nowe projekty inwestycyjne ponad 1,5 mld zł. 

-  To pieniądze, które już teraz przyczyniają się do rozwoju regionu opolskiego. Inwestycje to nowe miejsca pracy i podatki dla samorządów. Wykonawcą instalacji RSM jest spółka należąca do Grupy Azoty, elektrociepłownię wybuduje inna, regionalna firma - Rafako. To stymuluje lokalną gospodarkę już teraz, w trakcie budowy – powiedział Włodzimierz Karpiński.

Modelowa inwestycja

 Nowa kędzierzyńska elektrociepłownia będzie produkować 25 MW energii elektrycznej i energię termiczną. Inwestycja będzie modelowa z punktu widzenia ochrony środowiska. Powstałe w procesie produkcji energii odpady nie będą składowane, a tylko znajdą zastosowanie m.in. w przemyśle budowlanym, drogowym, i górnictwie. Elektrociepłownia będzie gotowa do końca 2019 roku, a jej pierwszy etap - do końca 2016 roku.

Źródło i fot.: MSP

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ