Partner serwisu
08 czerwca 2015

Wiceminister Tomczykiewicz na posiedzeniu Rady ds. Energii

Kategoria: Aktualności

Wdrożenie strategii bezpieczeństwa energetycznego oraz przyjęcie konkluzji ws. implementacji Unii Energetycznej to główne tematy posiedzenia Rady UE ds. Energii, w którym udział wziął sekretarz stanu w MG Tomasz Tomczykiewicz. Spotkanie odbyło się 8 czerwca 2015 r. w Luksemburgu.

Wiceminister Tomczykiewicz na posiedzeniu Rady ds. Energii

Polska aktywnie uczestniczyła w wypracowaniu konkluzji, dotyczących implementacji pięciu wymiarów Unii Energetycznej. Ich celem jest zagwarantowanie odbiorcom końcowym w UE, w tym przemysłowym, pewnej i zrównoważonej energii po przystępnych cenach.

Podczas dyskusji poświęconej bezpieczeństwu energetycznemu wiceminister Tomczykiewicz zwrócił uwagę, że wykorzystanie rodzimych źródeł energii w UE i działania na rzecz podniesienia efektywności energetycznej powinny być traktowane priorytetowo. – Konieczna jest także kompleksowa nowelizacja Rozporządzenia w sprawie środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu, która zwiększy solidarność pomiędzy państwami członkowskimi i UE – powiedział.

Tematem rozmów były także kwestie związane z LNG oraz magazynowaniem gazu. Wiceminister Tomczykiewicz przypomniał, że rynek UE, w tak poważnym stopniu uzależniony od dostaw gazu od partnerów spoza UE, wymaga dodatkowych instrumentów związanych z bezpieczeństwem dostaw. – Magazyny gazu ziemnego i terminale LNG w regionach uzależnionych od jednego dostawcy mają charakter strategiczny – podkreślił.

Ponadto 13 państw, w tym Polska, podpisały „Deklarację o współpracy regionalnej oraz bezpieczeństwie dostaw w ramach wewnętrznego rynku energii elektrycznej”. Zostało także podpisane przez 8 państw „Memorandum of Understanding BEMIP” (Baltic Energy Market Interconnection Plan). Obydwa dokumenty mają na celu zacieśnienie współpracy regionalnej w ramach tworzonego wewnętrznego rynku energii elektrycznej Unii Europejskiej.      

Źródło i fot.: Ministerstwo Gospodarki

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ