Partner serwisu
11 czerwca 2015

Ponad 10 tys. mieszkańców Mistrzejowic będzie mogło korzystać z ciepłej wody użytkowej

Kategoria: Aktualności

Położona na terenie Nowej Huty Spółdzielnia „Mistrzejowice-Północ” administruje 75 budynków z ponad 4 tys. mieszkań. Kilka z nich, wybudowanych w latach 90., od początku miało instalacje ciepłej wody. W 2013 roku Spółdzielnia rozpoczęła program wymiany piecyków gazowych na wodę podgrzewaną z sieci ciepłowniczej.

Ponad 10 tys. mieszkańców Mistrzejowic będzie mogło korzystać z ciepłej wody użytkowej

Na pierwszy ogień poszły 2 bloki na osiedlu Piastów. Kolejne 2 bloki dołączyły do modernizacji rok później.

– Nasi mieszkańcy szeroko komentowali inwestycje wprowadzające centralną ciepłą wodę. Ci u których zlikwidowano piecyki gazowe, bardzo tą zmianę zachwalali. Dlatego w związku z licznymi prośbami naszych członków postanowiliśmy podejść do sprawy kompleksowo - podkreśla Elżbieta Okine-Tyrkiel, prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Mistrzejowice-Północ.

Zgodnie z umową, Program ciepłej wody użytkowej ma objąć 65 budynków spółdzielni, co oznacza przyłączenie do sieci około 10 MW. Oczywiście cały proces rozciągnie się w czasie. Co roku modernizowane będzie kilka budynków.

SM Mistrzejowice-Północ to już kolejna spółdzielnia, która zdecydowała się na kompleksową wymianę piecyków gazowych na ciepłą wodę użytkową. Podobną umowę w tym roku podpisała już SM Nowy Prokocim, która rozpoczęła modernizację w swoich 44. budynkach. W tym roku zakończy się też realizacja inwestycji w ramach kompleksowej umowy podpisanej w 2011 roku z SM „Na Kozłówce”.

Nowa technologia oprócz swoich atutów, takich jak niższe koszty podgrzania wody i zdecydowanie większy komfort jej użytkowania, zapewni też znaczące podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców. Statystyki wypadków z udziałem użytkowanych w mieszkaniach piecyków gazowych są bowiem zatrważające. W poprzednim sezonie grzewczym (październik 2013 - kwiecień 2014) krakowscy strażacy odnotowali 174 zatrucia tlenkiem węgla, z czego 8 osób nie udało się już uratować.1

W większości krakowskich budynków wielorodzinnych, wybudowanych w drugiej połowie XX wieku, do dziś wykorzystuje się do podgrzewania wody sanitarnej indywidualne podgrzewacze gazowe. Technologia ta była skutkiem obowiązujących wówczas planów zaopatrzenia Krakowa w ciepło sieciowe, które nie przewidywały dostaw w okresie letnim. Ponieważ jednak ciepło to jest dziś dostępne przez cały rok, nic już nie stoi na przeszkodzie aby zastąpić piecyki gazowe znacznie bezpieczniejszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Właśnie w tym celu, pod patronatem Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, został stworzony Program ciepłej wody użytkowej w 2004 roku. Jego twórcami są Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, EDF Polska S.A. oddział nr 1 w Krakowie (krakowska elektrociepłownia) oraz CEZ Skawina S.A. Przez pierwsze 10 lat funkcjonowania Programu udało się zlikwidować piecyki gazowe w ponad 14 000 mieszkań i kilkudziesięciu firmach oraz instytucjach takich jak szkoły, przedszkola, czy żłobki.

Źódło: MPEC Kraków

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ