Partner serwisu
03 lipca 2015

ILF konsultantem EPCM dla budowy Elektrociepłowni w Zabrzu

Kategoria: Aktualności

ILF podpisał umowę z fińskim inwestorem Fortum Power and Heat Polska na świadczenie kompleksowych usług Menadżera Kontraktu EPCM dla budowy Elektrociepłowni w Zabrzu. Zakres usług ILF obejmuje opracowanie projektu podstawowego, budowlanego zamiennego oraz wykonawczego, zarządzanie przetargami i realizacją umów związanych z budową, a także zarządzanie pracami budowlanymi i rozruchem.

ILF konsultantem EPCM dla budowy Elektrociepłowni w Zabrzu

W nowej elektrociepłowni zainstalowany zostanie wielopaliwowy kocioł fluidalny CFB o mocy cieplnej w paliwie na poziomie 225 MWt oraz turbozespół przeciwprężny o mocy elektrycznej ok. 75 MWe i maksymalnej mocy ciepłowniczej w okresie zimowym na poziomie 140 MWt.

Całkowita wartość inwestycji wyniesie około 870 milionów złotych. Elektrociepłownia będzie zaopatrywała w ciepło sieciowe blisko 70 tysięcy gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu.

Formuła EPCM (Engineering, Procurement and Construction Management) jest nietypowa dla budowy nowych mocy wytwórczych w Polsce. W odróżnieniu od powszechnego w branży energetycznej podejścia Generalnego Wykonawstwa (EPC), przyjęcie standardu EPCM powoduje, że po stronie Inwestora są podpisywanie umów i płatności dla szeregu wykonawców (proces zakupowy włączony jest w usługę EPCM i odbywa się przy udziale Inwestora). Pozwala to na redukcję kosztów inwestycji. Dodatkową zaletą jest podpisywanie bezpośrednio przez Inwestora umów z dostawcami urządzeń i wykonawcami robót, co pozwala mieć większą kontrolę nad doborem urządzeń i materiałów.

Kontrakt EPCM dla budowy Elektrociepłowni w Zabrzu to kolejne przedsięwzięcie ILF realizowane dla Fortum - w latach 2007-2010 ILF Consulting Engineers Polska świadczył usługi konsultanta EPCM dla budowy Elektrociepłowni w Częstochowie.

Źródło: ILF

Fot. freeimages

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ