Partner serwisu
11 sierpnia 2015

Prezes URE będzie kontrolował ograniczenia w poborze energii elektrycznej

Kategoria: Aktualności

Ze względu na falę upałów w Polsce zostały wprowadzone ograniczenia w poborze energii elektrycznej. Na polecenie operatora sieci przesyłowej, który jest odpowiedzialny za utrzymanie stabilności pracy krajowego systemu elektroenergetycznego, odbiorcy energii są zobligowani do przestrzegania wprowadzonych przez PSE ograniczeń w poborze prądu.

Prezes URE będzie kontrolował ograniczenia w poborze energii elektrycznej

Ograniczenia w poborze energii elektrycznej mają być realizowane przez odbiorców stosownie do komunikatów operatora o obowiązujących stopniach zasilania. Komunikaty takie są ogłaszane na stronach internetowych operatorów.

– Będziemy konsekwentnie kontrolować stosowanie się odbiorców do wprowadzanych ograniczeń – zapowiedział Maciej Bando, Prezes URE.  – Powołałem zespół, który będzie monitorował sytuację – dodaje szef URE.

Operator wprowadził ograniczenia ze względu na trudną sytuację w krajowym systemie elektroenergetycznym. Ograniczenia mają za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa dostaw dla wszystkich odbiorców prądu, jednak niektórzy muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami. W przypadku niezastosowania się przez odbiorcę do wprowadzonych stopni zasilania Prezes URE może nałożyć na taki podmiot karę w wysokości do 15% przychodu osiągniętego w roku poprzednim ( art. 56 ustawy Prawo energetyczne). Regulator będzie także prowadził kontrole dotyczące stosowania wprowadzanych ograniczeń ( art. 11 ust. 5 ustawy Prawo energetyczne).

Aktualne ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej dotyczą dużych odbiorców energii elektrycznej, tj. takich, dla których wielkość mocy umownej określona w umowach ustalona została powyżej 300 kW (gównie przedsiębiorstwa produkcyjne oraz handlowo - usługowe).

Źródło: URE

Fot. freeimages

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ