Partner serwisu
11 sierpnia 2015

Premier Ewa Kopacz: Bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej priorytetem

Kategoria: Aktualności

– Indywidualnym odbiorcom, ale również instytucjom, które gwarantują nam bezpieczeństwo i zdrowie, nie grożą przerwy w dostawach prądu – podkreśliła premier Ewa Kopacz. Szefowa rządu w poniedziałek zwołała robocze spotkanie zespołu zarządzania kryzysowego dotyczące dostaw energii.

Premier Ewa Kopacz: Bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej priorytetem

Wpływ upałów na dostawy energii

Wysokie temperatury i brak opadów powodują ograniczenia w pracy elektrowni posiadających otwarty obieg chłodzenia. Przez to konieczne jest częściowe ograniczenie dostaw energii dla ok. 1,6 tys. przedsiębiorstw. Będziemy robić wszystko, by ograniczenia w dostawach prądu były jak najmniej uciążliwe dla tych, wobec których ograniczenia będą stosowane - zaznaczyła premier. Szefowa rządu powiedziała, że te działania są podejmowane w porozumieniu z przedsiębiorstwami, w tym przede wszystkim z firmami najbardziej energochłonnymi.

Premier po spotkaniu: rząd jest gotowy do skutecznych reakcji

Na spotkaniu podjęto decyzje dotyczące harmonogramu działań dotyczącego elektrowni w Kozienicach i Połańcu oraz sposobie postępowania wobec zbiorników w Czorsztynie i Rożnowie, które zostaną częściowo opróżnione. W razie potrzeby Polskie Sieci Elektroenergetyczne są gotowe do zwiększenia mocy. Zobligowałam wszystkie odpowiedzialne służby do całodobowego monitoringu sytuacji energetycznej i mogę państwa zapewnić, że rząd jest gotowy do skutecznych reakcji, które będziemy podejmować na bieżąco- powiedziała premier. 

Apel o oszczędzanie energii

Szefowa rządu zaapelowała również o oszczędzanie energii, szczególnie w godzinach pomiędzy 10 a 17. Choć przerwy w dostawach prądu nie grożą indywidualnym odbiorcom i np. szpitalom, to mniejsze zużycie prądu powinno pomóc w obecnej trudnej sytuacji. 

Premier podkreśliła również, że Regionalny System Ostrzegania dobrze sprawdził się przy okazji wichur i podtopień, więc w tym trudnym momencie będzie maksymalnie wykorzystywany.

Źródło i fot.: premier.gov.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ