Agnieszka Wasilewska-Semail: Paradoksalnie to właśnie węgiel może być paliwem przyszłości
..., skoro obecnie jest w takiej niełasce. Jeśli faktycznie żadna z obecnych technologii jego energetycznego wykorzystania nie jest w stanie powstrzymać decyzji o jego wycofywaniu z miksu energetycznego już nie tylko w Unii Europejskiej, ale również w USA, Chinach i pewnie wkrótce w innych krajach, to kto wie, czy ten, kto pierwszy odkryje jakąś zupełnie nową, rewolucyjną technologię jego bezemisyjnego wykorzystania w energetyce nie zarobi fortuny, zwłaszcza w krajach posiadających jego znaczne zasoby. Na pewno byłby to wynalazek na miarę Nagrody Nobla – mówi Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes zarządu RAFAKO S.A.
A już mówiąc zupełnie poważnie, należałoby doprecyzować o jaką przyszłość chodzi. Podejrzewam bowiem, że żadne z tych źródeł energii nie będzie stosowane za 1000 lat, kiedy pewnie zostanie opanowana fuzja termojądrowa lub inna rewolucyjna technologia nuklearna. Natomiast jeśli chodzi o najbliższe kilkadziesiąt czy nawet kilkaset lat, to zapewne podstawowym źródłem energii staną się odnawialne źródła energii plus pewnie paliwo wodorowe oraz pozostałe źródła odnawialne jak energia wiatru czy wody.
Wyzwaniem obecnych czasów jest natomiast opanowanie technologii magazynowania energii, a mówiąc już całkiem o tematach najbliższych współczesnej energetyce – rozwiązanie w końcu problemu koegzystencji OZE z energetyką konwencjonalną, która wciąż przecież pełni ważną , nie tylko regulacyjną rolę w bilansie energii elektrycznej. I nie chodzi tu tylko o kwestie technologiczne, wymagające na przykład od takich firm, jak nasz projektowania coraz bardziej elastycznych bloków energetycznych, ale również, a może przede wszystkim uregulowania wszystkich kwestii ekonomicznych i prawnych, z pogodzeniem energetyki zawodowej i prosumenckiej włącznie.
Fot. RAFAKO S.A.