Partner serwisu
10 września 2015

Albo rozwijamy węgiel, albo wycofujemy się z Unii

Kategoria: XVII Sympozjum Energetyka Bełchatów

Prezes Adam Witek rysuje jasną alternatywę: „Albo rozwijamy węgiel i wycofujemy się z unijnych dyrektyw, albo robimy faktyczną reformę górnictwa”. Według niego, rozwiązaniem byłby energetyka jądrowa, lecz nie ma szans na jej szybki rozwój w Polsce: – Z polskich planów jak na razie wciąż nic nie wyszło. A w czasie naszego budowania koncepcji i szukania lokalizacji, na świecie powstało wiele elektrowni jądrowych – podkreśla Witek.

Albo rozwijamy węgiel, albo wycofujemy się z Unii

Komentując ostatnie problemy z dostawami energii (wprowadzenie 20. stopnia zasilania), prezes spółki Energetyka Sp. z.o.o. zaznacza, że choć KGHM jest jednym z największych odbiorców prądu w kraju, posiada kilka własnych źródeł, które pokrywają 20% zapotrzebowania. – Dzięki temu przeszliśmy trudniejszy okres bez przerw w dostawach energii. Jestem zwolennikiem tego, by każdy duży odbiorca miał własne źródła, najlepiej mieszane – my wykorzystujemy bloki gazowe, lecz spięte z blokami węglowymi – podsumowuje.

Wypowiedzi pochodzą z debaty „Węgiel, gaz, OZE, a może odpady…” zorganizowanej w ramach Sympozjum Energetyka Bełchatów 2015 (7 września 2015)

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ