Partner serwisu
30 września 2015

O kogeneracji we Wrocławiu

Kategoria: Aktualności

Aspekty ekonomiczne, regulacje prawne i dyrektywy, możliwości techniczno-wykonawcze, ochrona środowiska i zrównoważony rozwój – to najważniejsze filary rozwoju skojarzonego wytwarzania energii. O kogeneracji rozmawiali specjaliści podczas Seminarium „Rozwój inwestycji kogeneracyjnych w Polsce”, które odbyło się 29 września we Wrocławiu. Organizatorem wydarzenia była firma City-Brand.pl Energia Odnawialna.

O kogeneracji we Wrocławiu

O skojarzony wytwarzaniu energii jako sposobie na wzrost efektywności i funkcjonalności systemów energetycznych mówił dr inż. Arkadiusz Dyjakon z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. – Kwestia efektywności energetycznej jest traktowana w Polityce energetycznej Polski do 2030 w sposób priorytetowy. Uważa się, że postęp w tej dziedzinie będzie kluczowy dla realizacji wszystkich celów – stwierdził.

Prawo i praktyka

Tomasz Dobrzyński, partner w Kancelarii CWW, przybliżył uczestnikom zagadnienie obecnego systemu wsparcia i zmiana, jakie wprowadza ustawa o OZE. O możliwościach dofinansowania projektów OZE oraz zmianach zasad finansowania projektów mówił Wojciech Nawrocki z firmy Metropolis.

Tematykę audytu jednostek kogeneracyjnych przybliżył Marek Marcisz, specjalista ds. energetyki TÜV SÜD Polska Sp. z o.o. O tym, jak wspierać dalszy rozwój kogeneracji w Polsce mówił Juliusz Jankowski, główny analityk biznesowy z Departamentu Regulacji i Relacji Zewnętrznych PGNiG TERMIKA S.A.

O przykładach zastosowań gazowych układów kogeneracyjnych w przemyśle na podstawie doświadczeń firmy AB Group (KWE AB Energy Polska )” mówił Rafał Sojka (KWE AB Energy Polska Sp. z o.o.). Zaś o przyszłości inwestycji kogeneracyjnych w Polsce opowiadał Szymon Pyc z Projekt Energy. – Duża liczba czynników wpływających na opłacalność kogeneracji powoduje konieczność podejścia indywidualnego do danego przypadku – stwierdził. Zdzisław Rzewuski przedstawił strategię działalności WFOŚiGW we Wrocławiu na lata 2013-2016 z perspektywą do 2020, mechanizmy finansowe w zakresie poprawy jakości powietrza na terenie woj. dolnośląskiego oraz mówił i efektach rzeczowych oraz ekologicznych.

Przyszłość kogeneracji w Polsce

O przyszłość inwestycji kogeneracyjnych w Polsce rozmawiali uczestnicy panelu dyskusyjnego, który moderowała Monika Bogdał, radca prawny w Kancelarii Piszcz Norek i Wspólnicy. W dyskusji wzięli udział: Juliusz Jankowski, główny analityk biznesowy, Departament Regulacji i Relacji Zewnętrznych PGNiG TERMIKA S.A., Rafał Sojka, KWE AB Energy Polska Sp. z o.o., Adam Kampa, manager ds. rozwoju elektrociepłowni, Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o., Paweł Kwiecień, Polska Izba Przemysłu Chemicznego, Jerzy Żurawski, prezes, Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska, Szymon Pyc, zastępca dyrektora ds. rozwoju, Project Energy Sp. z o.o., Zdzisław Rzewuski, pełnomocnik zarządu, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Fot. BMP

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ