Partner serwisu
15 października 2015

Integracja energii odnawialnej spowoduje wzrost na rynku przechowywania energii w akumulatorach

Kategoria: Aktualności

Rynek przechowywania energii w akumulatorach o skali przemysłowej podłączonych do sieci szybko się rozwija pod wpływem ważnych przełomów technologicznych i wzrostu możliwości wytwarzania. Rozwój rynku zwrócił uwagę rządów, które wprowadzają korzystne inicjatywy polityczne takie jak subsydia, preferencyjne taryfy i cele na największych rynkach.

Integracja energii odnawialnej spowoduje wzrost na rynku przechowywania energii w akumulatorach

Komercjalizacja rozwiązań podłączonych do sieci o skali przemysłowej przyspieszy po roku 2017, zapewniając wielkie możliwości firmom posiadających technologiczne zdolności do konkurencji.

Według nowej analizy Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, pt. Globalne rynki systemów przechowywania energii w akumulatorach o skali przemysłowej podłączonych do sieci, (Global Utility Scale, Grid-Connected Battery Energy Storage System Markets) (http://www.frost.com/mb0c) wynika, że przychody osiągnięte przez branżę w roku 2014 zamknęły się kwotą 0,46 mld USD i prognozuje się, iż do roku 2024  rynek ten zwiększy się do 8,30 mld USD.  Oczekuje się, że w ciągu kolejnych dwóch do trzech lat akumulatory litowo-jonowe staną się wiodącą technologią w zakresie systemów podłączonych do sieci o skali przemysłowej.

Globalny wzrost generowania energii odnawialnej  o zmiennej wydajności, zwłaszcza wiatrowej i fotowoltaicznej, zmienił politykę regulacyjną odnoszącą się do połączenia źródeł energii odnawialnej z siecią. Napędza to zapotrzebowanie na modernizację sieci poprzez szybkoreagujące technologie przechowywania, takie jak systemy magazynowania energii w akumulatorach (battery energy storage systems, BESS).

„Magazynowanie energii w akumulatorach jest w stanie zapewnić elastyczność w sieci dla różnych zastosowań końcowych” - zauważa analityk  działu Energy & Power w firmie Frost & Sullivan, Ross Bruton.  „Największymi zaletami tego rozwiązania są zapewnianie stabilizacji dostarczania rozproszonej energii odnawialnej ze zmiennych źródeł oraz przechowywanie energii, a także szybkie, krótkoterminowe równoważenie energii elektrycznej dla rynków pomocniczych.”

Co więcej, szybki rozwój powiązanych rynków akumulatorów do pojazdów elektrycznych/hybrydowych, elektroniki użytkowej czy elektroniki do noszenia zredukował koszty i przyspieszył rozwój technologiczny oraz zwiększył możliwości produkcyjne. W tym scenariuszu, technologia wykorzystująca akumulatory będzie jedną z najbardziej obiecujących opcji do przyszłej komercjalizacji w zakresie magazynowania rozproszonego.

Optymizm związany z tym rynkiem jest jednak do pewnego stopnia hamowany przez typowe wyzwania pojawiające się na wczesnych etapach rozwoju rynku, takie jak:

·        Wysokie koszty

·        Słaba dojrzałość technologii

·        Brak jasnego modelu biznesowego i propozycji wartości

·        Ograniczone dane z zastosowań praktycznych, które mogłyby wspierać wydajność laboratoriów i standardy    bezpieczeństwa

·        Nieodpowiednie zachęty, cele i polityka wspierająca

·        Niewiele przypadków konsolidacji rynku dla gotowych rozwiązań

 – Ogółem, atrakcyjne ceny w połączeniu ze wzrostem produkcji i polityką wspierają rozwój energii odnawialnej zwiększą zdolność banków do realizacji projektów magazynowania związanych z energią odnawialną – dodaje Bruton.

Źródło: Frost & Sulivan

Fot. freeimages

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ