Partner serwisu
20 listopada 2015

Linią napowietrzną LitPol Link popłynął pierwszy prąd

Kategoria: Aktualności

Przewodami połączenia elektroenergetycznego LitPol Link między Polską i Litwą po raz pierwszy popłynął prąd. Tak rozpoczęły się pierwsze testy linii napowietrznej od stacji Ełk do stacji Alytus na Litwie, sprawdzając czy jest ona przygotowana do przesyłu energii elektrycznej.

Linią napowietrzną LitPol Link popłynął pierwszy prąd

W najbliższym czasie zaplanowane są testy stacji elektroenergetycznej wraz z wstawką przekształtnikową prądu stałego w Alytus, a następnie zostaną przeprowadzone testy całości połączenia. Te testy nie mają wpływu na rynek energii.

Na początku listopada zakończyła się budowa napowietrznej linii przesyłowej LitPol Link o długości 163 km od stacji Ełk do stacji Alytus na Litwie. Po stronie litewskiej linia ma długość 51 km i przechodzi przez rejony Alytus i Lazdijai, a pozostałe 112 km przechodzą przez województwa podlaskie oraz warmińsko-mazurskie.

Prace budowlane linii napowietrznej na Litwie rozpoczęły się na wiosnę 2014 roku. Zbudowanych zostało 297 słupów po stronie polskiej oraz 150 słupów po stronie litewskiej. Na połączenie LitPol Link składają się: napowietrzna linia przesyłowa, stacje elektroenergetyczne po obydwu stronach połączenia (Ełk Bis oraz Alytus) oraz wstawka przekształtnikowa prądu stałego na stacji Alytus. Po raz pierwszy w historii systemy elektroenergetyczne Litwy i krajów Europy Zachodniej zostaną połączone  zamykając Pierścień Bałtycki, umożliwiając wymianę energii łączem o zdolności przesyłowej 500 MW.

Źródło i fot.: LitPol Link

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ