Partner serwisu
04 grudnia 2015

Energia Razem – grupowa zmiana sprzedawcy energii po raz pierwszy w Polsce

Kategoria: Aktualności

Federacja Konsumentów startuje z pierwszą w Polsce akcją grupowej zmiany sprzedawcy energii skierowaną do odbiorców w gospodarstwach domowych. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki objął akcję Patronatem Honorowym.

Energia Razem – grupowa zmiana sprzedawcy energii po raz pierwszy w Polsce

Na czym polega grupowa zmiana sprzedawcy ? Federacja Konsumentów (FK) chce zgromadzić jak największą grupę społeczną, która razem, aktywnie, jednym głosem wyrazi chęć zmiany sprzedawcy energii. Zmiany przeprowadzonej w nieskomplikowany sposób, przejrzyście. Każdy konsument może przystąpić do grupy, udział jest bezpłatny, a decyzję o podpisaniu umowy podejmujemy dopiero po przeprowadzeniu odwróconej aukcji wśród zgłaszających się sprzedawców. Aukcja będzie polegała na licytacji w dół, zwycięski sprzedawca będzie musiał zaproponować cenę niższą od pozostałych sprzedawców energii. Każdy zainteresowany sprzedawca ma możliwość zgłoszenia się, ale może się zdarzyć, że nie każdy zostanie dopuszczony do aukcji. Federacja Konsumentów sprawdzi proponowane konsumentom zapisy umów, aby zapewnić przejrzyste i uczciwe warunki sprzedaży energii elektrycznej.

W Unii Europejskiej, od 2011 roku za pośrednictwem organizacji konsumenckich z Holandii, Danii, Belgii, Austrii, Słowenii, Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii ponad 4 000 000 osób uczestniczyło w akcjach grupowej zmiany sprzedawcy energii. Ponad 800 000 konsumentów zmieniło w ich wyniku sprzedawcę energii, co w przeliczeniu przyniosło im łącznie 730 milionów złotych oszczędności!

Przystąpienie do grupy niesie wymierne korzyści nie tylko finansowe. Dlaczego więc stosunkowo niewiele osób zmieniło sprzedawcę energii, mimo że możemy to robić od 2007r.? Z przeprowadzonych przez Federację Konsumentów badań wynika, że jako powód niezmienienia sprzedawcy polscy konsumenci podają: oszustwa ze strony akwizytorów, brak wiary w uzyskanie realnych korzyści, brak atrakcyjnych ofert, niewiedzę dotyczącą możliwości zmiany sprzedawcy, przekonanie, że jest to proces trudny i czasochłonny. Odpowiedzią na te stwierdzenia jest właśnie rozpoczynająca się akcja - stworzenie dużej i silnej grupy konsumentów, która dzięki odwróconej aukcji uzyskuje lepsze ceny, ale również uczciwe umowy oraz łatwy proces zmiany sprzedawcy.

Jak będzie się to odbywać?

Rejestracja bez zobowiązań za pomocą krótkiego formularza on-line, dostępnego na stronie: www.energiarazem.org oraz w dalszym etapie przekazanie profilu zużycia energii elektrycznej przez każdego zapisanego uczestnika grupy - od 30 listopada 2015 r. do 27 stycznia 2016 r. Możliwa jest również rejestracja w kilkudziesięciu oddziałach Federacji Konsumentów, których adresy można znaleźć na stronie kampanii.
Federacja Konsumentów ustala warunki umów w imieniu wszystkich uczestników grupy.
Sprzedawcy zgłaszają chęć uczestnictwa do dnia aukcji.
Odwrócona aukcja - 28 stycznia 2016 r.
Każdy uczestnik otrzymuje indywidualną kalkulację możliwych oszczędności - od 3 marca 2016 r.
Uczestnik podejmuje decyzję, czy chce zmienić sprzedawcę energii do 16 kwietnia 2016 r. Sam proces zmiany następuje na podstawie rejestracji w naszej akcji, z zachowaniem wszelkich wymogów określonych przepisami prawa.

Więcej URE

Fot. Federacja Konsumentów

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ