Partner serwisu
11 grudnia 2015

Elektrownia Turów zwiększy swoją moc

Kategoria: Aktualności

Alstom Power zmodernizuje turbiny w blokach 1-3 Elektrowni Turów. Kontrakt o wartości  ponad 150 mln zł jest częścią programu modernizacji aktywów PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Elektrownia Turów zwiększy swoją moc

Modernizacja turbin obejmie m.in. wymianę modułów wewnętrznych  turbin,  zabudowę nowych obracarek wału turbozespołu, dostawę i montaż nowego wkładu orurowania wewnętrznego skraplacza.

Umowa na modernizację turbin bloków 1-3 to kolejny kontrakt w ramach projektu gruntownej modernizacji Elektrowni Turów. 25 listopada spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która w Grupie PGE prowadzi działalność w obszarze wydobycia i wytwarzania, podpisała umowę na modernizację kotłów o wartości 417 mln zł. Trwają postępowania przetargowe na modernizację systemów sterowania i nadzoru wraz z układami elektrycznymi oraz modernizację generatorów.

Na początku przyszłego roku planowane jest rozstrzygnięcie postępowań na modernizację elektrofiltrów i chłodni kominowych. Podpisanie wszystkich kontraktów planowane jest do końca I kwartału 2016 roku.

Konsekwentnie modernizujemy posiadane aktywa wytwórcze, tak by były one przystosowane do sukcesywnie zaostrzanych norm środowiskowych. Sprawne i terminowe przeprowadzenie zaplanowanych prac modernizacyjnych w Elektrowni Turów umożliwi pełne wykorzystanie zasobów węgla brunatnego z turoszowskiej kopalni, zapewniając tym samym stabilne miejsca pracy w całym kompleksie energetycznym – mówi Marek Woszczyk, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Celem projektu kompleksowej modernizacji bloków 1-3 Elektrowni Turów jest optymalne wykorzystanie jednostek wytwórczych, dostosowanie  ich do wymogów ochrony środowiska
oraz zwiększenie żywotności bloków o minimum 20 lat. W ramach zadania zwiększona zostanie moc jednostek z 235 MW do 250 MW oraz ich sprawność.

Grupa PGE modernizuje także bloki 4-6 w Elektrowni Turów wyposażając je w instalacje odsiarczania spalin. Inwestycja warta jest ponad 500 mln zł, a projekt w niemal 50 proc. dofinansowany jest środkami pomocowymi. Trwająca od lipca ubiegłego roku budowa wchodzi obecnie w finalną fazę realizacji. Dzięki instalacji elektrownia kilkukrotnie zmniejszy emisje tlenków siarki, a dzięki zastosowaniu technologii mokrego odsiarczania zmniejszy także emisje pyłu
do atmosfery.

W Elektrowni Turów trwa również budowa zasilanego węglem brunatnym bloku o mocy 450 MW – jednego z flagowych projektów PGE w obszarze wytwarzania.

Źródło i fot.: PGE

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ