Partner serwisu
08 stycznia 2016

Wyniki i wyzwania – elektroenergetyka w Polsce 2015

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Jak zwykle w końcówce próbujemy szacować wyniki całego roku, jak i warte zauważenia wyzwania na tle roku ubiegłego. Dotyczy to nie tylko elektroenergetyki, i nie tylko w Polsce. Spróbujmy zatem w części z wyników półrocza i zmian ich tendencji opisać, w wybranych fragmentach, elektroenergetykę za cały 2015 rok.

Wyniki i wyzwania – elektroenergetyka w Polsce 2015

Istotnym wyznacznikiem wolumenu zarówno produkcji, jak i konsumpcji energii elektrycznej w kraju jest stan gospodarki. Przypomnijmy, w Polsce w II kwartale 2015 roku PKB wzrósł realnie o 0,9% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,6% wyrównany sezonowo w cenach stałych przy roku odniesienia 2010. PKB niewyrównywany sezonowo w cenach średniorocznych roku poprzedniego był większy realnie o 3,3% w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego.

Wiemy dziś, że druga połowa roku będzie w mniejszej dynamice, ale nie na tyle, aby istotnie wpłynąć na zużycie energii elektrycznej. Zatem można przyjąć, że zużycie energii elektrycznej za cały rok będzie większe
elektroenergetyka o około 2% (po trzech kwartałach 1,9%), produkcja o około 3,2%, przy nadal większym imporcie w stosunku do eksportu.

Więcej energii z OZE

Zauważmy istotne zwiększenie produkcji ze źródeł przemysłowych, bo o około 9% oraz jak w latach poprzednich – wyraźne zwiększenie produkcji z OZE. Działo się tak, gdy w przemyśle wynik operacyjny w pierwszym półroczu był wyższy o 7,4% od wyniku z pierwszej połowy roku 2014, a wynik operacyjny EBIT dla energetyki wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucja i handel energią elektryczną wyniósł 6,1 mld zł, co stanowiło prawie 15% wyniku operacyjnego przemysłu. Był większy o 0,81% od wyniku za półrocze 2014 roku. Kusi zauważyć, że wynik operacyjny górnictwa, licząc razem z górnictwem ropy i gazu, był nadal ujemny w trwałej tendencji pogłębiania od wielu lat.

Więcej przeczytacie Państwo w numerze 8/2015 magazynu "Energetyka Cieplna i Zawodowa"

Fot. 123rf

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ