Partner serwisu
08 lutego 2016

Minister Tchórzewski o polsko-czeskiej współpracy w sektorze energetycznym

Kategoria: Aktualności

Nieplanowane przepływy energii elektrycznej z Niemiec, sytuacja w górnictwie oraz stanowisko wobec budowy gazociągu Nord Stream 2 to główne tematy spotkania ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego z ministrem przemysłu i handlu Republiki Czeskiej Janem Mladkiem. Rozmowy, w których udział wziął również wiceminister energii Michał Kurtyka, odbyły się 5 lutego 2016 r. w ME.

Minister Tchórzewski o polsko-czeskiej współpracy w sektorze energetycznym

Minister Tchórzewski podkreślił, że prowadzone są prace nad długoterminowymi działaniami naprawczymi, które umożliwią funkcjonowanie sektora górniczego zarówno w wymiarze ekonomicznym jak i społecznym. – Obecnie rząd intensywnie pracuje nad rozwiązaniami dla branży. Reforma górnictwa powinna doprowadzić do stworzenia nowoczesnego sektora węglowego, o zdecydowanie mniejszej wrażliwości na wahania rynkowe i większym stopniu reagowania na zmiany, choćby poprzez aktywne oddziaływanie na kształt rynku węglowego w Polsce – powiedział.

Podczas spotkania ministrowie rozmawiali również na temat budowy gazociągu Nord Stream 2. Nawiązując do sprawowanej obecnie przez Republikę Czeską prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej minister energii podkreślił, że konieczne jest prezentowanie wspólnego stanowiska wszystkich państw Grupy Wyszehradzkiej w tej kwestii na forum Unii Europejskiej.  – Oczywistym jest, że projekt budowy gazociągu nie ma charakteru biznesowego, a jedynie polityczny – powiedział. – Wzmocnienie dominującej pozycji Gazpromu na rynkach UE, szczególnie zaś Europy Środkowej i Wschodniej spowoduje, że trudniejsze będzie budowanie konkurencyjnego rynku gazu w UE – dodał. 

Źródło i fot.: ME

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ